Složení jídelníčku

Každá žena, která v dnešní době prakticky nic nedělala, by neměla začínat s tvrdým tréninkem. Všechno by mělo vyplynout postupně, nedělat žádné velké skoky jak ve stravě tak i ve cvičení. Žena by měla na začátku sportovat okolo 30 minut denně, například rychlou chůzí. Velmi vhodné je začít s postupnými úpravami jídelníčku, k tomu si stačí vzít kousek papíru a zapisovat si co jsme snědli a hledat skryté rezervy bez pomoci okolí. Stačí začít takto postupně a pokud se zbavíte těchto chyb, které nejsou na první pohled vidět, tak dojde k postupným a lepším úpravám v jídelníčku.

Žena by měla z jídelníčku vyřadit smažené výrobky, smetanové výrobky kvůli vyššímu obsahu tuku, cukrářské výrobky a naopak zařadit kuřecí a rybí maso, celozrnné pečivo a rostlinné tuky, které snižují hladinu cholesterolu. Není se třeba omezovat v konzumaci zeleniny, ale v opačném případě je to u ovoce, které obsahuje vyšší podíl obsahu cukru. Potraviny se rozdělují na bílkoviny a sacharidy. Ráno pokud chceme nastartovat organismus tak používáme sacharidy, které nám dodají energii na začátek dne. Na přísun sacharidů nám stačí celozrnné pečivo s rostlinným tukem, müsli, cereálie, zelenina, pomerančový džus.

Ke svačině si můžete dát polotučný jogurt nebo banán. K obědu byste měli zvyšovat příjem bílkovin – kuřecí prsa, rýže, brambory, těstoviny a doplnit zeleninovým salátem. Odpoledne pokud jdete cvičit si můžete dát müsli tyčinku, pokud nejdete cvičit tak stačí nějaký zakysaný mléčný výrobek. Na večeři menší příjem sacharidů, ale spíše bílkoviny, které obsahují aminokyseliny obnovující svalovou hmotu. Samozřejmě také se obohatit zeleninou obsahující vlákniny, které zasytí.
Denní příjem tekutin by měl být okolo 1,5 až 1,8 litru vody v případě, že v ten den nic neděláte. Pokud máte nějakou fyzickou aktivitu, tak se výrazně zvyšuje výdej vody z těla a denní příjem tekutin by měl být okolo 3 litrů minerální vody. Pozor na mlsání, při kterém vybílíte celou ledničku, ale je dobré mít předem připravené jídlo, které si vezmete, když například přijdete z tréninku. Toto jídlo může být jablko nebo zelenina. (6635)

Komentáře

  1. Potravinovými doplňky jako multivitamíny a kloubní výživa jsou při cvičení dobrým pomocníkem.Kloubní výživa by měla obsahovat glukosmain,chondroitin a MSM.Podporují klouby při zátěži a značně tak redukují poškození kloubů.Tento článek je rozhodně prospěšný a naštvat by tě neměl 😉 jsou to obecné rady do začátku,později si sama určíš co ti vyhovuje :-)

  2. hm, samostatná sekce po ženy, tka nevím, jestli mě to má potěšit nebo naštvat :))) trenér mi doporučil zařadit i potravinové doplńky, vitamíny centrum a taky výživu pro klouby curenzym se to jmenuje, máte s tím někdo zkušenost?