Drahá Dieto, já nejsem vinna, ale Ty !!!

Myslím, že to mezi námi nefunguje tak jak by mělo. Jsi nudná a bez chuti. Přiznávám, že Tě nemám vůbec ráda, ale bohužel budeme muset být kamarádky ještě nějakou dobu takže se chytni s tréninkem za ruku a začněte fungovat.

Tak přesně tohle jsem si jednou zapsala do svých poznámek. Pobavili jste se? Já ano, protože mě to vždy rozesměje a připomene mi to tu chvíli, kdy jsem se o stravu začala opravdu zajímat. Vyzkoušela jsem si jeden týden zapisovat všechno co jím a kdy.Byla jsem skálopevně přesvědčená, že vše co jím je zdravé a prospěšné. A ejhle problém byl na světě. No myslet znamená .. no vždyť víte co. Teď přede mnou ležel cár papíru kde bylo vše napsáno černé na bílém. Takže sem popadla červenou fixu a už jsem psala vykřičníky.

Taky si připadáte občas jako Alenka v říši divů? Tak často probíraná zdravá strava pokaždé z trochu jiného pohledu ? Ano tak přesně na tohle téma jsem se Vám rozhodla napsat pár písmen. Nebudu apelovat na pojem zdravá strava, ale především bych chtěla poukázat na to, že jen cvičení nám úspěch nezaručí. Tak co třeba první pravidlo, nebudeme držet dietu, ale pouze upravíme jídelníček. Nezní to hned lépe? Nejtěžší a vlastně zároveň nejdůležitější je orientace v tom co jíme a co tyto věci obsahují.
Dokonalý jídelníček neexistuje. Nejde si vše nalinkovat. Když budeme dodržovat základní pravidla je to největší výhra, které můžeme dosáhnout. Přeci nám nejde jen o to shodit pár kil, ale především si udržet pěknou postavu. Spousta z nás už vyzkoušela mnoho různých diet a došla ke stejnému výsledku, funguje to opravdu jen na malou chvíli a pak jsme tam, kde jsme začínaly. Připadáte si, že jíte celkem dobře ? Možná tam nejsou tak velké chyby ale určitě se tam najdou takové, které děláme úplně nevědomky. Jako příklad můžu uvést ovoce .. Všichni máme vsugerováno jak je ovoce zdravé takže si jej zvesela dáme v kteroukoliv denní hodinu. Hop chybička.Večeře typu dala jsem si jen ovocný jogurt. Dalším viníkem je načasování a následné přejídaní ve večerních hodinách. Vynechání snídaně, která je odrazový můstek celého dne. Mohla bych ještě dlouze pokračovat, ale lepší bude zamyslet se nad tím co tedy změnit.

Měli bychom se tedy nasměrovat takto:

Konzumace netučných potravin doplněné o zdroje komplexních sacharidů a také vlákniny. Příkladem mohou být celozrné pečivo,těstoviny,ovesné vločky a rýže.
Velmi důležitou součástí naší stravy jsou také bílkoviny. Hlavními zdroji bílkovin ve stravě jsou maso, ryby, mléko, sýry, vejce a luštěniny.Tady bych ráda upozornila na to, že vysoký příjem bílkovin způsobuje ztrátu vápníku,který je důležitý pro naše kosti. Jak se říká nic se nemá přehánět.
Nesmíme opomenout také obávané tuky. Příjem tuků z rostlinných zdrojů jako ořechy semena či olivový olej jsou ku prospěchu a ne ke škodě

Teď přijde ta otázka kolik by jsme měli těchto živin denně přijmout? Mohli bychom tady dlouze diskutovat, protože je to velice individuální. Proto se budeme řídit doporučením, které zní takto : 0,8-1g tuku * 1kg naší váhy, 1,4g – 2g bílkovin * 1 kg naší váhy a 4g – 6g sacharidů * 1 kg naší váhy.

Příklad slečny s váhou 65 kg:

Tuky: 0,8 až 1* 65 = 52 až 65g
Sacharidy 4 až 6*65 = 260 až 390g
Bílkoviny 1,4-2*65 = 91 až 130g

V praxi bude pro začátek velmi dobré pořídit si zápisník a poctivě počítat. Další mou myšlenkou je kdy správně jíst. Tady bychom také mohli dlouze debatovat. Chtěla bych to chytit z opravdu praktické strany. Základem je snídaně, oběd a večeře. Samozřejmě by jsme neměli zapomínat na dopolední a odpolední svačinky .. Toto je praktické maximum, které lze stihnout. Najdou se i dny, kdy jednoduše svačinu z jakéhokoliv důvodu nestihnete. Nepanikařte stejně jako jsem to dělávala já. Opravdu nic zlého se nestane. Když si ohlídáte příjem živin v celkovém výsledku dojdete na správnou cestu. Pod lupou koukejte na větší část sacharidů a tuků v první polovině dne a druhou polovinu dne konzumujte jídla s větším obsahem bílkovin. Ke každému jídlu si připravte i zeleninu. Zaměřte se na to, že si to poctivě nachystáte a budete vždy připravení. Každé jídlo si vychutnejte už jen proto, že víte co v danou chvíli jíte.

Finálová tečka:

Bez disciplíny bychom v životě nedosáhli nic. Sebekázeň je podle mě nejcennější. A když hřeším tak vím i jak hřeším :)
Ne všechno, co má na obalu „fit“, a nebo „light“ je to pravé ořechové :)
Zvládni střední cestu !!! Ani moc ani málo je vítězství :)
Je velmi snadné „zapomenout“ na některá jídla, ale až když si je začneš psát na papír, zjistíš, kde děláš chyby. Máte už propisky v ruce ? :)
Když budeš poslouchat své tělo, někdy i pokusem či omylem zjistíš, co je pro tebe nejlepší :)
Voda – Voda je nejlepším spalovačem tuku. Pomáhá odstraňovat škodliviny těla a osvěžuje organismus. Přijímejte 3-4 l čisté vody denně. Nezapomínejte na to :)

Tak dámy,ženy a slečny já se jdu pěkně napapat

Příště se můžete Těšit recepty naservírované přímo z mé kuchyně :)

Za tým posilovani.net Vaše Kika (2713)