Cvičení doma ano či ne?

Pár slov k úvodnímu článku od naší Liliany. Na internetu najdeš spoustu článků a opravdu o všem možném. Jsou články, které mě potěší, a některé zase zklamou.
Jsem zklamaný, když čtu článek a zjišťuji, že je to jen kopie jiného článku, stejně tak mě umí naštvat, když někdo popisuje ve svém článku nějaký doplněk, a z jeho psaní je jasné, že nemá ani potuchy o čem píše, a je znát, že si jen přečetl nějakou maličkost a potom se to snaží velmi důležitě prezentovat.
Proto si nesmírně vážím článků, jako je tento od Liliany, který je z jejích vlastních zkušeností, ať už z úspěchů, ale i pádů. Tak posuďte sami. (Starosta)

Cvičení doma ano či ne?

Nejsem žádná spisovatelka, nebudu psát odborně, umožním vám nahlédnout do svého života rok a půl zpět…

Na fóru působím jako zastánce domácího cvičení. Jsem matka dvou malých dětí, při kterých si dodělávám vysokou školu, jejíž součástí je neskutečně mnoho hodin praxe. Co se týká času… mám ho velmi omezený. Spousta maminek bojuje s časem, tím dochází také k výmluvám, proč nemohu cvičit.

Já jsem to vyřešila po svém, přečetla jsem spoustu článků o cvičení doma, nejvíce mne zaujaly HIIT tréninky (trénink kdy vaše tělo jde do maximální tepové frekvence a zpět na klidovou frekvenci v určitých časových intervalech). Důležitá součást cvičení je motivace a určení cíle… čeho chci dosáhnout. Většina maminek mi dá za pravdu, že chtějí zpět pevné tělo a chtějí se líbit svému muži.

Ale jak na to, co k tomu potřebuji? Je to jednoduché… stačí triko, šortky, pevné boty, sklenice s vodou a podložka, ostatně stačí koberec.. mnohdy se hodí i tolerantní sousedé, pokud bydlíte v bytě.

Ano, žena, která začne zvedat váhy, najede na správný jídelníček a začne užívat správné suplementy bude mít výsledky dříve.. to bezesporu.

Ale i domácí cvičení s vahou vlastního těla má význam… ostatně i my můžeme mít malé váhy.. při HIITu dochází k rychlejšímu metabolismu, tělo lépe pálí tuky, zlepšuje se kondice, nějaký ten sval taky vykoukne.. jako příklad uvedu třeba běh… dříve bych neuběhla ani 2 km, po půlroce HIIT tréninků jsem zkusila vyběhnout a napoprvé jsem si zaběhla 8 km, aniž bych se výrazně unavila nebo zadýchala..

Pokud HITT začne dělat řekněme „oplácanější“ žena má velmi rychle viditelné výsledky… štíhlá žena může trochu nabrat.. na váze i na objemu..ale zpevňuje se… tělo pracuje..

Mě tento druh cvičení, přiznám se, pohltil. Do jisté míry na ně působí jako antistresor, což jistě uvítá každý člověk.

Když to shrnu, je potřeba několika faktorů, abychom měli výsledky..
1. zdraví, genetika, stravování
2. psychická pohoda, dostatek spánku – regenerace ( což u žen mající malé děti není jednoduché – chápu to… nevyspala jsem se pořádně 5 let)

Ale vězte, že takřka vše se dá ovlivnit.. je na nás jaký životní styl si určíme… i genetický sklon k obezitě se dá do značné míry ovlivnit. Co se týče jídla.. hraje stěžejní roli. Pokud budete cvičit, ale málo jíst… tělo si bude brát ze svalů a výsledky nebudou.. věřte, že sportovci jedí velice bohatě Zdravé stravování není dieta, ale náš životní styl… k tomu patří i pohyb a postava, na kterou můžete, při pohledu do zrcadla, být hrdé.


(Rok po porodu – 8 měsíců cvičení HIIT) z rodinného alba 

Moje zkušenost:

Cvičit jsem začala 4 týdny po druhém porodu, ale jen protahovací cviky, tlaky rukou, kvůli prsům, výpady.. vše velmi pozvolna a spíše formou protahování, 4 měsíce po porodu jsem objevila hiit , nadchlo mě, že cvičení trvá krátkou chvíli, což se mi vzhledem k častému kojení hodilo. Při kojení se do mléka vyplavuje kyselina mléčná, která ovlivňuje jeho chuť.. Prý je nahořklé. Záleží na intenzitě tréninku, což u hiit není asi úplně ideální volba.. ale každé dítě je jiné a musíte to vyzkoušet. Mé dítě to nijak neovlivnilo. Kojila jsem rok. Ohledně kojení bych chtěla zdůraznit jednu věc… a to stravu. Kojení už samo o sobě vyčerpává tělo a bere mu živiny, žena tedy potřebuje vyšší příjem.. připočteme-li k tomu cvičení, příjem velmi stoupá. Pokud tělu nedáme, co chce, projeví se to. Změny nebudou takové, jaké bychom očekávali. Poznáte to velmi jednoduše. Budete mít hlad. Pokud ho pociťujete, je to jako varovná kontrolka.. tělo hlásí:“Mám málo jídla!“

Frekvence cvičení je na vás, podle mě je ideální 4-5x týdně. Byly týdny, kdy jsem cvičila denně.. byly týdny, kdy jsem cvičila třeba jen 2-3x za týden.. je to vysilující, pokud do toho dáte vše, bude vás bolet tělo, proto nezapomínejte na regeneraci.. frekvence i intenzita je na vás. Poslouchejte své tělo, ono vám napoví.. protože žádný jídelníček ani tréninkový plán není sestavený tak, aby seděl všem lidem. Každý člověk je jiný..


(Vlevo) Foto v 19 letech před dětmi (vpravo) foto ve 25 letech po dvou porodech

  (5253)