Přetrvávající mýty o hubnutí 2. část

V minulém článku na toto téma jste si mohli přečíst o chybách – mýtech, které lidé často při hubnutí dělají. Byly to mýty na téma: budu držet dietu, ovoce na večeři, poslední jídlo dne o šesté.
Přinášíme vám pokračování tohoto článku, který je rozšířen o další mýty, kterých se lidé při hubnutí drží.

1) Nejím – zhubnu

Tento styl,, diety „lidé často využívají, když chtějí zhubnout nějaké to kilo, ale i více. Totálně přiškrtit svůj denní příjem kalorií a snaží se sníst, co nejméně. Netuší však, že to má pro jejich tělo velmi špatné následky. Nebudu zde nyní rozebírat, jak špatně to ovlivňuje zdraví dotyčné osoby, ale popíšu to spíše z hlediska hubnutí.
Tělo na své běžné fungování potřebuje denně přijmout určité množství kalorií (jídla). Když tělo zjistí, že tyto kalorie delší dobu nedostává, svůj metabolismus – spalování velmi zpomalí, aby své zásoby udržel co nejdéle.
Jsme lidé a potřebujeme jíst. Hladovění je velmi nepříjemné, a tak je jasné, že to člověk dlouho nevydrží. Co se ale stane pak, když člověk začne znovu normálně jíst? Tělo se snaží z potravy, kterou přijalo, vytvořit co největší zásobu živin, kterou uloží do tuku, aby mělo v případné další hladovce z čeho fungovat. Takže pěkně přibíráme a přibíráme a často se dostaneme ještě na vyšší hmotnost, než jsme měli před zahájením této,, super „dietky.

Pokud jste se přece jen dali na dietu typu „holka nežer“, je nesmírně důležité doplňovat během diety vitamíny a minerály z náhradních zdrojů (Například kvalitní vitamíny a minerály či komplex multi-minerál za dobrou cenu můžete koupit  ZDE )      . Po ukončení diety se v žádném případě nevracejte k původním stravovacím návykům, co se týče množství a složení stravy, jinak se dostaví jo-jo efekt. Jezte více ovoce a zeleniny namísto mastných chipsů a sušenek , preferujte potraviny s vyšším obsahem bílkovin a nižším obsahem sacharidů (vejce, tvaroh, tofu, maso …) a nezapomínejte na aktivní pohyb.
2) Chci cihličky na břiše, budu dělat 300/500 sklapovaček denně.

Tuto větu slýchám velmi často a asi Vás znovu zklamu. Je to naprostá hloupost.
Co se týče tzv. sklapovaček, je to asi nejméně účinný cvik na břicho, jaký znám. Břišní svaly při sklapovačkách sice zapojujete, ale ne nějak vyjímečně a ještě si i ničíte páteř, protože během sklapovaček ohýbáme záda a vyvíjíme enormní tlak na obratle páteře, a toto může časem způsobit její poškození.
Jak se tedy dopracovat k cihličkám? První důležitá věc, kterou je třeba si uvědomit je, že cihličky má každý z nás. Je jedno, zda máme 50 kilo nebo 150, cihličky máme všichni, protože to je prostě tvar, jaký má břišní svalstvo.
Důvod proč si břišní svaly nevidíme je však ten, že ho pokrývá určitá vrstva tuku. Dokud se tohoto tuku nezbavíme, cihličky si uvidíme jen těžko. A jak dát dolu tuk? Stravou. Proto platí pěkné pravidlo, že cihličky se dělají v kuchyni. Cihličky se začínají objevovat při 10-15% tělesného tuku, u mužů to je méně. To odpovídá zhruba 1cm tuku na břiše.
Je však jasné i to, že když chceme mít břišní svaly větší a pevnější, tak to docílíme pravidelným cvičením. Ne však každý den, protože svaly musí regenerovat. Rostou právě tehdy. Ideální, aby byla pauza mezi cvičením téže svalové partie alespoň 48 hodin.

3) Potraviny s názvem: fit, fitness, active …

V našich obchodních řetězcích můžeme najít množství takových výrobků, které se tváří jako zdravé a dietní. Známé jsou hlavně různé müsli tyčinky, vločky, rýžové chlebíčky, či suchary. Krásný přední obal se nás snaží přesvědčit hlavně názvem, ale i barevností a obrázky o vhodné koupi těchto produktů, pokud chceme být štíhlí. Ale stačí, když si obal obrátíme na zadní stranu a pozorně si přečteme složení.
Většinou tam najdeme nejvíce cereálií (což je hezčí název pro vločky a různé typy muk). Pro spojení celého obsahu samozřejmě nesmí chybět sladký glukózový sirup a aby to ještě lépe chutnalo, tak třeba přidat samozřejmě cukr a různé jiné složky. Toto velmi zdravě a už vůbec dietně nevypadá. Mouka, cukry polité tukovou polevou. To není fitness strava, ale kalorická bomba. Viz údaje na zadní straně – samé sacharidy a tuky, žádné bílkoviny, což samozřejmě přidává tělu na množství tuku. Velmi oblíbené jsou také pamlsky obalené v čokoládě, či jogurtech, co na kaloriích přidává ještě více.

Vím, že chuť na sladké je velmi častonepřekonatelná, a proto vám sem přikládám    recept na chutné, zdravé a hlavně dietní  koláčky. Skvělý protein a dochucovadlo,  které jsou složkou tohoto receptu kupuji na stránce  www.namaximum.cz za nejlepší ceny.

Budu ráda, pokud vám tento článek přinese nové znalosti a své případné ne nejlepší zvyky spolu vylepšíme.

Autor:  Lucka Žuffová

(10747)