Seriál – Mýty ve stravování a fitness 1. díl
Ve fitness i stravování obecně je v dnešní době stále mnoho mýtů. Rád bych vám představil tento nový seriál o 10 mýtech – faktech, které jste možná doposud dělali stále „postaru“.
1. Mýtus – Nasycovací fáze creatinu
Creatin je jedním z nejpoužívanějších suplementů všech dob. Jeho účinky byly prokázané mnoha studiemi a dokonce nehrozí ani předávkování. Pokud tělo přijme větší množství, než je schopno přijmout, vyloučí ho močí v podobě kreatininu. Způsoby, kterým se creatin dávkuje, a jsou takto i doporučeny výrobcem (pouze marketingový tah), jsou, jak studie potvrzují, mylné. Creatin je vhodné dávkovat 5-10g denně, v závislosti na tělesné hmotnosti a nemusí se podávat s jednoduchým cukrem.
2. Mýtus – Žloutek z vejce způsobuje rizika srdečních onemocnění
Jedním z nejrozšířenějších mýtů u nás i v zahraničí je, že žloutek obsahuje vysokou dávku cholesterolu, a při užívání 2 a více žloutků denně může vznikat vysoký cholesterol v krvi. Rozeznáváme cholesterol přijímaný potravou a cholesterolem obsaženým v krvi. Lidský organizmus produkuje 75 % celkového cholesterolu v těle a cholesterol přijímaný potravou má jen velmi malý vliv na jeho hladinu v krvi. Mnohem vyšší vliv na hladinu cholesterolu v krvi však mají nasycené tuky. Cholesterol je druh lipidu, tedy tuku – je součástí lidských buněk a napomáhá tvorbě žluči i tvorbě hormonů. V těle je přenášen v krvi pomocí lipoproteinů. Když má lipoprotein více tuků než bílkovin, má nižší hustotu než voda a označuje se LDL. Pokud lipoprotein obsahuje více bílkovin než tuků, má vyšší hustotu než voda a označuje se HDL. Podle toho, na který lipoprotein se cholesterol naváže, pak hovoříme o „hodném“ HDL, nebo o „zlém“ LDL cholesterolu. LDL cholesterolu se také říká „tichý zabiják“ – dlouhou dobu se nic neděje, když najednou udeří. S dalšími mastnými kyselinami se usazuje na stěnách tepen, vytváří sklerotické pláty, zmenšuje průsvit cév a jejich kornatění. HDL naopak naše srdce a cévy chrání. Pokud je ho v krvi dostatek, odvádí LDL cholesterol do jater, kde se vyloučí.
Žloutek mimo jiné obsahuje vysoké množství lipofilních vitamínů (α-tokoferol, retinol, cholekalciferol) a také hydrofilních vitamínů (kyselina pantotenová a riboflavin).
3. Mýtus – Med je zdravý, protože je přírodní
Dalším rozšířeným mýtem je, že slazení medem místo cukrem je zcela zdravé. Raději sáhneme po přírodní zdravé cestě, než před bílým jedem, avšak netušíme, že i v medu je jednoduchý cukr (fruktóza – ovocný cukr). Oproti bílému cukru obsahuje ovšem mnoho vitaminů a minerálů (vitamin B6, tiamin, niacin, riboflavin, kyselina pantotenová, vápník, měď, železo, hořčík). Med je z 55 % složen z fruktózy, který má oproti sacharóze (bílý cukr) nižší glykemický index – ovšem ani to neznamená, že med můžeme konzumovat po kilech. Faktem je, že slazení medem je z nutričního hlediska mnohem výhodnější, než bílým cukrem, ale i zde platí přísloví: „všeho s mírou“.
Reference
[1] – Tvarování těla pro muže a ženy, TLAPÁK Petr, 266 str., 2014, ISBN 978-80-7420-014-4
[2] – Sportovní výživa, KONOPKA Petr, 128 str., 2004, ISBN 80-7232-228-1
[3] – Výživa pro fitness a kulturistiku, MACH Ivan, BORKOVEC Jiří, 132 str., 2013, ISBN 978-
[4] – Egg Nutrition and Heart Disease : Eggs aren’t the dietary demons they’re cracked up to be [Online] Dostupné z WWW <http://www.health.harvard.edu/press_releases/egg-nutrition> |80-247-4618-0
[5] – Mýty o vejcích, [Online] Dostupné z WWW <http://www.svet-potravin.cz/clanek.aspx?id=2582>
[6] – Creatin [Online] Dostupné z WWW <http://examine.com/supplements/Creatine/> (5113)