Seriál – Mýty ve stravování a fitness 2. díl

4. Mýtus – Tuk v hovězím mase je špatný

Mnoho lidí vyřazuje z jídelníčku červené maso, protože si myslí, že obsahuje velmi mnoho nasyceného tuku. Pokud se budeme bavit o krávě, která vidí oblohu a trávu, má čas se pást, a není vyhnaná růstovými hormony, pak tuky obsažené v mase tvoří i kyselina konjugovaná linolová, která naopak podporuje spalování tuků. Navíc je prokázáno, že pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny, snižovat krevní tlak, prevence diabetu druhého typu, snižovat úrovně zánětu v lidském těle, zlepšuje celkové složení lidského organismu a pomáhá bojovat proti osteoporóze. Šťavnatý steak z hovězího z výše zmíněné krávy obsahuje celou řasu vitaminů, aminokyselin, stopových prvků, minerálů a především je to výborný zdroj přírodního kreatinu. Zvyšuje hladinu ATP v krvi, a je tímto skvělým zdrojem energie na tvrdé tréninky. Obsahuje také velké množství železa, které udržuje již zmíněnou hladinu ATP na vysoké úrovni.

5. Mýtus – Časté jídlo v malých porcích zvyšuje metabolizmus

Jeden z nejrozšířenějších mýtu ve stravování je ten, že při stavování 6x denně v menších porcích zvýšíme náš metabolizmus. Když vyšla v roce 1998 kniha Body for Life, nastal boom právě ve vyšší frekvenci jídel denně, avšak tvůrci nepočítali s tím, že 90 % lidí, které začali s tímto stravováním, neměli spočítané své jídelníčky, a pouze spoléhali na frekvenci jídel a zvýšení metabolizmu. Naopak v mnoho studií je prokázáno, že pokud sní člověk 2, 3 nebo 10 jídel, metabolizmus zůstane stejný. Vše záleží na kaloriích, ne na frekvenci. Pokud bude denní příjem kalorií vyvážený s výdejem, člověk ani netloustne, ani nehubne. Všechno má své pro a proti, stravování 2-3x denně zajistí lepší kontrolu kalorií, tvoření enzymatických šťáv a trávicích enzymů. Na druhou stranu může více přetížit gastrointestinální trakt. Vysokofrekvenční stravování je šetrnější právě ke gastrointestinálnímu traktu, ovšem je daleko náročnější hlídat kalorie z 6 jídel. Nelze říci, které je lepší, je spousta sportovců, kteří jedí vysokofrekvenčně a na druhé straně sportovci, kteří dodržují přerušované hladovění (intermitteng fasting), warrior diet, aj. a mají výborné výsledky obě skupiny. Vše záleží na denním příjmu kalorií, ne na způsobu stravování.

 

6. Mýtus – Detox je pro Vaše tělo zdravý

Lidé podstupují tento rychlý způsob ztráty hmotnosti, a mimo jiné očekávají vyčištění organizmu od chemických látek a toxinů. Ovšem pro tělo je to extrémní zátěž – vzniká neuvěřitelná dysbalance vitamínů, minerálů, stopových prvků a makroživin. Ze 75 % hmotnosti, kterou při detoxu redukujeme, je voda. Další zbytek je z největší části svalová hmota, která se díky svalové paměti ale rychle vrátí. Mnohem přírodnější forma očištění je pro tělo zredukování průmyslových výrobků a polotovarů. Zařadit do jídelníčku pouze čistou vodu, čerstvé maso a ryby, čerstvé ovoce a zeleninu, ořechy a semena – takto se tělo daleko zdravěji očistí od každodenního příjmu masných polotovarů, průmyslových výrobků, potravin s konzervanty a chemickými látkami.

 

  (4727)