K čemu vlastně slouží suplement gainer v kulturistice (a sportu obecně)?

Tak stejně, jako jsou potřeba bílkoviny k obnově a novotvorbě svalové tkáně, potřebujete cukry k tomu, aby se tyto bílkoviny mohly do tkání zabudovat, aby se doplnil svalový a jaterní glykogen a aby došlo k hormonální odezvě, v tomto případě k vyloučení hormonu inzulínu, což je ze své podstaty nejanaboličtější hormon, který tělo samo produkuje a který se mimojiné zásadním způsobem podílí na vstupu glukózy do buňky. Máme tedy dva podstatné cíle, které příjmem tohoto suplementu chceme dosáhnout. Na jedné straně potřebujeme rychlé jednoduché cukry s vysokým glykemickým indexem, který způsobí žádoucí aktivitu slinivky břišní a vyloučení inzulínu do krevního řečiště. Na druhou stranu potřebujeme dlouhodobě tělu dodávat pomalé cukry na doplnění svalového a jaterního glykogenu, což je potréninkový gainer schopen splnit pouze z cca. 40%, zbytek se doplňuje po delší dobu (u mužů obvykle cca. 48 hodin, u žen o něco rychleji – v závislosti na náročnosti trénikové jednotky).

Z čeho se má ideálně potréninkový gainer skládat, aneb víte, co jíte?

Jak již bylo řečeno, nejdůležitější složkou potréninkového gaineru jsou rychlejší cukry, což bývá v menší míře D-glukóza (postaru dextróza) a ve větší míře maltodextrin. Maltodextrin je oligosacharid, který vzniká spojením více molekul glukózy, jedná se tedy o složitější sacharid, než je samotná D-glukóza. Tady ale pozor, maltodextrinu existuje více druhů s odlišnými vlastnostmi, které nás musí zajímat, proto si je rozebereme důkladněji. U maltodextrinů je strašně důležité dávat pozor na číslo, které se uvádí ze písmeny DE, například DE-35. Toto číslo označuje podíl dextrózy na celkovém obsahu maltodextrinu. Čím je toto číslo vyšší, tím větší obsah jednoduchých cukrů a tím pádem vyšší glykemický index. U maltodextrinu DE-6 z voskované kukuřice (waxy maise) je tento podíl jen 6% a proto na tento sacharid můžeme pohlížet jako na sacharid pomalý s relativně nizkým glykemickým indexem. Důležitou složkou gaineru jsou i bílkoviny, které fungují se sacharidy synergicky. Protože se glukóza dostává do krve témeř okamžitě, měl by gainer nejlépe obsahovat taktéž rychle stravitelné bílkoviny, k čemuž se jako nejvhodnější kandidát nabízí hydrolizovaný syrovátkový protein (WPH), který je hydrolýzou naštěpen na krátké peptidy a může být tedy velmi rychle vstřebán. U levnějších gainerů je většinou použit syrovátkový koncentrát (WPC), nebo případně je gainer složen převážně ze sladké syrovátky, což dělá problém cvičencům citlivým na laktózu, případně přímo s její intolerancí. Sladká syrovátka je nicméně jinak velmi vhodnou volbou a může splnit funkci náhrady gaineru společně s glukózou velmi dobře. Přídavky MCT oleje, lecitinu, nebo jiných zdravých olejů a BCAA jsou také velmi přínosné.

Co by naopak němel gainer v žádném případě obsahovat?

Někteří výrobci se u gainerů, které jsou deklarovány jako potréninkové (objemové) ohánějí argumenty, které jsou v přímém rozporu s tímto určením. Co si budeme povídat, snaha ušetřit a nabízet produkt za ještě nižší cenu než konkurence bude zřejmě jedním z hlavních důvodů. Přidáním ovesných vloček svým zákazníkům sice v žádném případě zdravotně neublíží, ale nevím, nevím, jestli je vláknina, která výrazně zpomaluje vstřebávání živin zrovna vhodnou „výplní“ do potréninkového gaineru (vím to naprosto přesně, že není). Dalším oblíbeným prodejním argumentem je obsah nových pomalých sacharidů, jako je např. palatinóza. Palatinóza není nic jiného než zpomalený řepný cukr, který se vstřebává do krve třetinovou rychlostí, než klasická sacharóza, ale jedná se stále o stejnou sacharózu, která je pro sportovní výživu zcela nevhodná. Mnoho kulturistů dělá po tréninku aerobní činnost, nebo oddalují příjem potréninkového gaineru, aby využili tzv. afterburnu ke spalování podkožního tuku. Tzv. Inzulínové okno, trvá přibližně 2 hodiny od ukončení tréninkové jednotky, takže i když přijmete gainer hodinu po tréninku, svůj účel splní na 100%. Pokuď tedy přijímáte gainer až takhle na poslední chvíli, neměl by obsahovat nic, co by mělo za následek zpomalení vstřebávání. Dalším aspektem je, že pro vyloučení inzulínu není nejzásadnější glykemický index přijatého cukru, ale celková glykemická nálož (objem přijatých sacharidů). V praxi je proto nejlepší u gainerů použít kombinaci D-glukózy a dvou různých druhů maltodextrinů s rozdílným glykemickým indexem, nebo i jiných vhodných sacharidů. Vekou chybou je obsah vitamínu C, nebo jeho příjem v tabletách v době po tréninku. Vitamín C totiž snižuje inzulínovou citlivost a ve svém důsledku brání vstupu glukózy do buňky, což je nežádoucí.

Představuje příjem gaineru zdravotní riziko?

Je to jako s ohněm. Je to výborný sluha, ale špatný pán. Na gainer se musíte dívat jako na kteroukoliv jinou potravinu, která obsahuje cukry. Pokuď se užívá s rozumem, jde o zcela bezpečnou záležitost. Jedině dlouhodobé nadužívání povede jako u kterékoli jiné potraviny s vysokým glykemickým indexem k inzulínové rezistenci, čili k cukrovce II. typu. Náš organismus potřebuje denně ke svému přežití min. 160g glukózy a sportovec, natož pak silový, ještě výrazně více. Pro doplňování svalového glykogenu v průběhu regenerace ovšem doporučuji užívat jiný typ gainerů (potravin), kde jsou obsaženy z větší části pomalejší komplexní sacharidy, protože zvýšení hladiny inzulínu je potřeba pouze po tréninkové jednotce, jindy je velmi nežádoucí a zdraví škodlivé.

Závěrem

Pokuď chcete přesně vědět co jíte (popř. pijete) a maximalizovat benefit z vaší suplementace za kterou vynakládáte měsíčně své peníze, kupte si v první řadě suplement, který je pro daný účel co nejvhodnější. K tomu vám doufám pomůže tento článek. Zajímejte se v první řadě o složení vámi kupovaných suplementů a na líbivá hesla o mega a giga účincích se vykašlete. Dle platné legislativy musí mít každý suplement detailní informace o složení. Pokud ho výrobce neuvádí, nebo je pouze v angličtině, tak to o tomto výrobci (dovozci) a distributorovi leccos napovídá a nákup takového produktu bych rozhodně zvažoval. Snažte se kupovat kvalitu, ale uvědomte si, že kvalita také něco stojí. (8031)