CKD dieta: Skvělý nápad nebo zvrácenost ?

Za tajomnou skratkou CKD sa skrýva ešte o niečo záhadnejší názov – cyklická ketogénna diéta.

 

Ide o alternatívny spôsob, ako schudnúť bez straty svalovej hmoty. Poďte sa spolu s nami pozrieť tejto diéte bližšie na zúbok.

Diéta nie je vhodná pre ľudí so zdravotnými problémami, jej aplikáciu odporúčame konzultovať s odborníkom. Dávajte si pozor predovšetkým v prípade, ak trpíte cukrovkou.

Ako to funguje?

„Prevádzku“ metabolizmu zabezpečujú mimoriadne zložité procesy. Mohli by sme si o nich prečítať množstvo kníh a aj tak by sme nevedeli všetko. Zamerajme sa teraz iba na toto pravidlo: keď má náš organizmus nedostatok sacharidov, začne spaľovať tuky.
Rozmeňme si to na drobné. Ak neprijímame sacharidy, poklesne hladina glykogénu, ktorý predstavuje uloženú glukózu v pečeni a svaloch. Nastáva stav, ktorý v odbornej terminológii nazývame pojmom ketóza. V tele sa tvorí viac ketolátok, ktoré mu dodávajú energiu, a práve tie stoja za žiadaným úbytkom tukového tkaniva.

Kedy nastáva ketóza?

Ketóza ale nenastáva hneď. Štandardne musíte počkať pár dní, kým organizmus vyčerpá glukózu v zásobe. Keď už sa dostanete do požadovaného stavu, môžete množstvo prijímaných sacharidov trocha zvýšiť.

Dobrá rada: Lekárne zvyknú predávať tzv. indikátory ketónov. Môžete si tak overiť, či sa skutočne nachádzate v stave ketózy.
Striedame dve fázy

Keďže ide o cyklickú diétu, striedame dve fázy: bezsacharidovú (no-carb) a „cukrovú“ (carb-up). Prvú si naplánujte na pracovné dni (pondelok – piatok) a druhú aplikujte cez víkend. Poctivý tréning v no-carb fáze vymeňte za ľahší tréning počas carb-up fázy, kedy si môžete s mierou dopriať v podstate akékoľvek jedlo.

Dobrá rada: Počas carb-up fázy si po skočení tréningu doprajte veľké množstvo sacharidov.

CKD patrí k veľmi náročným, možno až krutým metódam. Vyvážiť to môže jej vysoká efektivita, aj keď prívrženci nízkoenergetických diét ju asi tak či onak uznávať nebudú.

Na druhej strane, platí, že človek by mal toho vyskúšať čo najviac. Ak sa na to cítite a chcete si tým prejsť, budeme vám úprimne držať palce.

  (1884)