Tolik zanedbáván strečink

Všetci o ňom už počuli a podvedome vedia, že by ho aj mali robiť. Ujasnime si prečo je tak dôležitý a prečo tvorí neoddeliteľnú súčasť každého tréningu.

1. Strečing je prevencia proti skráteniu svalov a jeho pomocou je možné tiež meniť dĺžku svalu, ak je veľmi skrátený(napr. po úrazoch).

2. Pri pravidelnom cvičení zvyšuje rozsah pohybového aparátu.

3 Pred tréningom Vám pomôže zohriať organizmus a pripraviť na nadchádzajúci výkon a tým predchádzať úrazom. Avšak prevádzajte ho vždy cca 5 min na rotopede = predhriatie organizmu(organizmus musí byť najskôr „nahodený“, ako chcete pretiahnuť stuhnuté svaly, keď organizmus nie je predhriaty)

4.Po tréningu strečing kompenzuje svalovú únavu. Určite poznáte ten pocit, keď je sval „napumpovaný“ k prasknutiu a toto pretiahnutie mu moc uľavý..

5. Strečing má vplyv na cievne ústrojenstvo. Uvedomte si, že čím viac je sval prekrvovaný, tým je tiež vyživovaný a lepšie regeneruje.

6. Strečing pôsobí i na nervovú sústavu. Záverečným strečingom uvediete telo do kľudu po náročnom tréningu ( každý tréning, či už vrcholového športovca alebo ženy ktorá si udržuje peknú postavu, je vyvedením tela z bežného stereotypu a kľudového stavu)

7. Strečing je ideálny používať i medzi jednotlivými sériami. Určite poznáte ten pocit, keď prevádzate tlaky na ramená s veľkou činkou, veľakrát cítite ako Vám tuhne krk a tu vám tiež strečing pomôže.

Zásady strečingu

1. Strečing nasleduje až po predhriatí organizmu
2. Dbáme na správne dýchanie u každého cviku.
3. Aj na strečing sa sústredíme
4. Nikdy pri preťahovaní nehmitáme, ale cvik prevádzame ťahom
5. Nikdy tiež necvičíme cez bolesť, ale len do krajnej hranice pohybu.
6. Po úrazoch svaly preťahujte veľmi opatrne (spýtajte sa odborníkov).

Určite si nájdete pár vhodných cvikov na pretiahnutie celého tela ako pred, tak i po tréningu. Veď Vám to zaberie cca 10-15 min., keď si nájdete čas na celý tréning, tak Vás už týchto pár minút nezabije. Verte že vaše telo Vám bude vďačné. Nie je nič horšieho než vidieť človeka, ktorý vlastný telo ako z časopisu, ale neohne sa ani na zem pre noviny, alebo neotočí hlavu. (2269)