Přetrénování
Ve vrcholovém sportu se sportovci snaží trénovat co možná nejvíce. I přes možnostem které mají, nevyužívají veškerý svůj čas jen pro trénink.
Pokud je sportovec (vrcholový, zda rekreační) přiměřeně motivovaný a má dostatečně pevnou vůli, dokáže ze sebe vydat na tréninku opravdu téměř vše. To by však nemělo být jednostranným cílem. Problém současného profesionálního sportu skutečně nespočívá jen v tvrdosti tréninku, ale ve schopnosti se co nejrychleji zregenerovat a absolvovat tak za stejný čas více tréninkových jednotek. Tréninkové úsilí by proto mělo jít ruku v ruce se skutečnými možnostmi organismu, správnou životosprávou a vhodně zvolenou regenerací.
V případě, že člověk tvrdě trénuje a nevěnuje prostor regeneraci, organismus trpí a může se dostavit stav přetížení, nebo dokonce pretrénovanosti. Pocity fyzické únavy se nejčastěji dostavují při nedostatku spánku, po příliš intenzivním a dlouhém tréninku, ale také jako indikátor zhoršeného zdravotního stavu. Aktuální únava kterou člověk po skončení tréninku pociťuje je přirozeným stavem. Tělo se jí brání před poškozením. Dává tak na vědomí, že je ten správný čas na odpočinek. Jelikož sportování je svým způsobem návykové, občas se může stát, že tyto pocity ignorujeme a nechceme se vzdát své pravidelné návštěvy fitnesscentra, aerobiku a podobně. Pokud jsou pocity únavy přehlíženy dostaví se pocity přetížení. Při „souhře“ faktorů jako je tvrdý trénink, nepřiměřená výživa, nedostatek spánku a špatný zdravotní stav se přetížení, či dokonce přetrénování dostavují velmi rychle.
Přetížení se vyznačuje celkovým zesláblý, nespavostí, či naopak celodenním ospalostí, zrychlenou a nepravidelnou srdeční činností atd.. Podceňování přetížení a pokračování v neúměrně náročném tréninku může vyústit až do přetrénování. Tomuto stavu by se měl každý sportovec raději vyhnout. Přetrénování vzniká postupně a je chronické, čili stav trvalý! Dostaví se výrazné snížení výkonnosti, dlouhotrvající únava, poruchy spánku, zvýšené pocení, pomalé klesání tepové frekvence po výkonu, nepravidelná zvýšená srdeční činnost, nechutenství k jídlu a nechuť dále sportovat.
Akutní únava zmizí po dostatečném spánku, přetížení po dostatečném spánku a jedno nebo několikadenním zvolnění sportovních aktivit, ale na „vylízaná“ se z přetrénování bude tělo potřebovat času mnohem více. Může to trvat několik týdnech av závažných případech dokonce měsíce.
Nadšení sportovci a sportovkyně, kteří neustále zvyšují zatížení, mějte se na pozoru! Věnujte zvýšenou pozornost tomu, co se vám tělo snaží říct. Pokud se dostaví pocity únavy, zhoršení výkonu, koordinace, zpomalí se reakce a schopnost se soustředit, zvolněte. Pokud tělu nedáte prostor pro doplnění potřebných živin, zbavení se nahromaděných zplodin a dostatek odpočinku, přivedete svůj organismus do pretrénovanosti. Tady už budete potřebovat na zotavení mnohem více času, nebudete se moci věnovat svým oblíbeným sportovním aktivitám a ve velké míře ztratíte to, co jste tréninkem dosud získali. (3099)