Není cukr jako cukr.

Už tu bylo napsáno, že glukóza (hroznový cukr), maltodextrin během a těsně po tréninku je OK – rychlé dodání energie, tvorba glykogenu, podpora využití proteinů z jídla zvýšením glykemického indexu (potréninkový sacharidovo-proteinový nápoj). Glukózu třeba dávkovat opatrně, protože čistá forma glukózy se vstřebává okamžitě a stává se krevním cukrem – příliš mnoho cukru v krvi je nebezpečné.

Když chci sladké, tak upřednostňuji med, ovoce, čokoládu, případně ještě hnědý (nerafinovaný) třtinový cukr. Čím méně obyčejného cukru (sacharózy) a čím méně cukrového sirupu, tím lépe. Jako zdroj energie jsou lepší složité cukry obsažené v potravinách – obiloviny, rýže, brambory, ovoce, zelenina. Mimo tréninku je lepší glykemický index jídla co nejnižší, aby se bránilo vzniku rezistence na inzulín.

Jsou cukerné sirupy dobré?
Z minulosti jsme zvyklí na ovocné sirupy, které jsou vyrobeny z vody, ovocné složky a obyčejného cukru (sacharózy). Potravinářské firmy přišli na to, jak při zachování sladkosti snížit náklady výroby sirupu nahrazením sacharózy jednoduchými cukry – glukózou a fruktózou ve směsi. U nás se to pak jmenuje glukózo-fruktózový sirup. Surovinou pro výrobu jednoduchých cukrů může být sacharóza, škrob, slad, cukrová řepa, kukuřice. Američané pěstují vyšlechtěné sladkou odrůdu kukuřice (i geneticky modifikovanou) a právě tato sladká kukuřice je surovinou pro výrobu high fructose corn syrup, což je rovněž směsí glukózy a fruktózy. Je fruktóza dobrá? Fruktóza (ovocný cukr) se vyskytuje v malých množstvích v ovoci a zelenině av některých dalších potravinách – co docela stačí na to, aby jídlo bylo sladké. Lidské tělo není schopno zužitkovat větší množství fruktózy než energii, nadbytek se mění přes glycerol na tuk v těle.

Problémem je načasování jídla cukru. Při tréninku by to bylo OK, ale při obědě, ve škole, v práci, v kině, v baru, u telky / počítači to určitě není OK. Energie přijatá v cukru se nemá jako spotřebovat a uloží se ve formě tuku v těle. Problémem je i množství cukru v potravě. Člověk je od přírody uzpůsoben přijímat cukr z přirozených potravin. Množství cukru používaného jako sladidlo je nenormální velké. Sladí se příliš silně a příliš mnoho jídel – např.. nápoje, cukrovinky, pečivo, polotovary jídel. Nadbytečná energie se uloží jako tuk v těle. Následné problémy – rezistence na inzulin, cukrovka, vysoký tlak, obezita atd.. Minimálně alespoň to, že kostky na břiše jsou pod velkou vrstvou sádla.

 

Kritický článek o tomto:
http://www.t-nation.com/free_online_art ... corn_syrup
zdroj: freezone.biomag.sk

(4412)