Ako si vybrať účinný tréningový plán?

Začiatočníci v posilňovniach sú väčšinou dostatočne motivovaní. Čo im však chýba sú skúsenosti a správne informácie. Kľúčovou je tvorba efektívneho tréningového plánu.

Každý začiatočník má dve možnosti:

  • získať informácie na vlastnú päsť
  • využiť služby profesionálov

Tí, čo sa začítajú do množstva článkov o posilňovaní či chudnutí, čoskoro zistia, že niečo ako 100-percentne účinná rada neexistuje.

Začiatočníci bývajú zmätení, keď nájdu návody, ktoré si jednoducho odporujú. Jedna tréningová metóda odporúča nízky počet opakovaní, druhá vysoký počet. Ako sa v tom dá vyznať?

Nasledujte to, čo funguje

Na protichodnosť či nejednoznačnosť rád pri cvičení je potrebné si zvyknúť. Existujú stovky cvikov, metód, prístupov či filozofií. Na túto pestrosť je dobré sa pozrieť v pozitívnom duchu.

Nie je na škodu vyskúšať viacero tréningových metód či tréningových plánov. Každý sme iní, naše telá reagujú na rôznu záťaž odlišne. Preto je vhodné sa snažiť hľadať tréningový plán, ktorý vám vyhovuje a samozrejme prináša výsledky.

Tréningový plán je potrebné prispôsobiť možnostiam regenerácie, dostupného času, spánku a tak ďalej. So samotným tréningovým plánom úzko súvisí aj výživa. Často sa tvrdí, že stravovanie je dôležitejšie ako samotné cvičenie.

Objavila sa stagnácia?

Po určitom čase telo začne reagovať na cvičenie v menšej miere. Často dochádza dokonca k stagnácii. Tú je možné riešiť spravidla dvoma spôsobmi:

  • zvýšením intenzity cvičenia
  • zmenou cvičenia

Prax jasne ukazuje, že lepšou voľbou je zmeniť cvičenie samotné. Vďaka už spomínanej pestrosti prístupov k posilňovaniu to nie je problém. Svaly z času na čas potrebujú nové podnety, tak im ich dodajte.

Najľahšia cesta: profesionálny tréner

Pokiaľ chcete ušetriť čas, tak ideálnym riešením je obrátiť sa na niekoho, kto sa tvorbou tréningových plánov zaoberá naplno. Úvodná investícia sa v krátkom čase vráti.

  (2241)