Pavol Jablonický

Může se pochlubit ojedinělým primátem – získal dvakrát za sebou titul amatérského mistra světa. To by samo o sobě bylo nijak výjimečné, kdyby Pavol nezvítězil ve dvou rozdílných hmotnostních kategoriích.

Nejprve v kategorii do 90 kg a o rok později v kategorii váhově neomezené. Jako naděje byl v Madridu v roce 1985, tam mu tehdy těsně uteklo finále a skončil sedmý. Dva roky na to už zářil.
Vyhrál Evropu i svět a navíc porazil Libora Minaříka, který měl vyhrávat. O rok později podstoupil riskantní zvýšení hmotnosti, odjel na světový šampionát do Sydney a zase vyhrál! Měl více než právo přestoupit k profesionálům, ale době, kdy československá reprezentace ztrácela dech a vedoucí funkcionáři svazu by rádi viděli Pavola s dalšími medailemi, to bylo přetěžké. Ale Pavol to udělal. Odešel z vojny, stal se leteckým mechanikem, vojákem z povolání, a vydal se na složitou cestu kulturistického profesionála.

Na delší dobu odjel do ciziny a tam se v cizím prostředí důkladně připravoval. Nebylo to pro něj jednoduché, je otcem dvou dětí. Musel to ale udělat. Amatérství z něj až přes míru vyzařovalo, potřeboval tvrdou školu, která by jej změnila. Všechno se nakonec podařilo. Pavol se opravdu vrátil jako vyměněný, získal potřebnou suverenitu. Přestalo mu vadit i to, že v rámci svých závazků musel třeba cestovat autem napříč Evropou, absolvovat sjednaný seminář a druhý den hned po návratu už zase tvrdě trénovat. Stal se z něj opravdu tvrdý profesionál, který dobře zná své povinnosti. K ním patří i to, že musí být stále v dobré formě, kdykoliv být připraven doladit a vystoupit.

Za svůj největší profesionální úspěch považuje získání skalpu Berry de Meye na Grand Prix v Holandsku 1990, která mu otevřela cestu na Mr. Olympia. Tohle udělal každý nadějný evropský kulturista. Pavol se navíc v Americe velmi dobře uvedl, jeho image Charlese Bronsona udělalo velký dojem, stejně jak jeho osobní vlastnosti. Nehraná skromnost mu otvírá dveře nejen posiloven…

(5254)

Komentáře

  1. Dobrý den,
    chtěl jsem se zeptat, zda-li by bylo možné získat kontakt přímo na Pavla Jablonického.
    Děkuji s pozdravem Tkáč