Dorian Yates

Před několika lety o něm ještě nikdo nevěděl. V roce 1988 se stal mistrem Anglie a hned přešel k profesionálům. Americe předložil svou kulturistickou navštívenku druhým místem na Night of Champions v roce 1990, za rok tuhle nejslavnější Grand Prix vyhrál a v roce 1991 skončil na Mr. Olympia druhý.

Když v roce 1990 skončil Anličan Yates těsně druhý za Benazizou na Night of Champions v New Yorku, nastalo zde mezi americkými kulturisty doslova zděšení. Kam se až tenhle blonďák chce dostat? Chce snad vyhrát dokonce titul na Mr. Olympia? A kde se vůbec vzal? Ať zvedne ruku, kdo o něm něco ví! Nezvedla se ani jedna!!!

Američané prostě rádi ignorují Evropu a nejenom ve sportu, i když se jim to občas nevyplatí. Dorian Yates však Ameriku a její kulturistiku vytrestal. Vyhrál Night of Champions v roce 1991 a ve stejném roce skončil na Mr. Olympia druhý!
A že vítězství Lee Haneyho patřilo na Mr. Olympia k nejtěsnějším, jasně dokazuje, jak velkou hvězdou je tenhleten anglický přístavní dělník. Potuloval se anglickým Birminghamem, ještě v sedmnácti byl členem gangu skinhead a z té doby také pochází jeho bohaté tetování. V devatenácti musel do nápravného zařízení pro mladistvé a dostal tvrdou školu.

Mezi pěti stovkami delikventů byl ale nejsvalnatější a nejsilnější, tam také poprvé začal zvedat činky a pravidelně cvičit, slový trénink ho tak uchvátil, že došlo k zásadnímu obratu v chování mladého Doriana. Se svým bývalým způsobem života se chtěl co nejrychleji rozloučit, jeho tělo, úžasně geneticky disponované, reagovalo na jeho pilný trénink jako porshe na volnou dálnici … Po osmnácti měsících tréninku byl již členem britského týmu na Světových hrách. Tělo ale nevydrželo náročný trénink, rok musel Dorian Yates vynechat, ale v osmaosmdesátém už byl britským šampiónem. Mr. Olympia byla jeho šestou soutěží. Dorian Yates vrací kulturistiku do světa reality. Tvrdý, přirozeně svalnatý chlapík, žádný manekýn či showman.

(5991)

Komentáře