Co dělat proti nachlazení

Nachlazení a rýma jsou nepříjemné. No pravá chřipka je velmi vážné virové onemocnění s horečkou, bolestmi svalů, kloubů a dalšími bakteriálními nákazami.
Infekce často zapříčiňuje zánět průdušek, plic, někdy pohrudnice, v nejtěžších případech srdečního svalu. Co dělat, když se začnou projevovat první příznaky nachlazení?

1. Pít, pít a ještě jednou pít
Čím více tekutin vypijete, tím rychleji se škodlivé látky odplaví z těla ven. Vhodné nápoje jsou bylinkové a ovocné čaje, nesycená voda.

2. Konzumovat šťávu ze šípků
Obsahuje hodně vitamínu C. Pokud Vám šípková šťáva nechutná, užívejte zvýšené dávky vitaminu C v tabletách nebo šumivé formě.

3. Připravte si jablečno medovou vodu
Proti nachlazení a jako podpůrný prostředek proti chřipce vám pomůže jablečno-medová voda, kterou si připravíte v teple domova. Pět jablek nakrájíte na malé kousky a zalijete převařenou horkou vodou. Nechte stát asi hodinu, dokud voda nevychladne na 40 stupňov.Vyžmýkajte šťávu ze dvou citronů a nalijte do jablečné vody. Doslaďte medem a popíjejte během dne.

4. Uvařte si cibulový nápoj
Ne každému bude chutnat, avšak výsledek je zaručen. Cibule obsahuje vitamíny A, E, B1, B2, B6, C a kyselinu listovou a má dezinfekční účinek, dokáže ničit některé druhy bakterií, čistí dýchací ústrojí, trávicí trakt a močový systém. Středně velkou cibuli nakrájejte nadrobno, zalijte půllitrem mléka a chvíli povařte. Oslaďte medem a vypijte před spaním.

5. Vyzkoušejte lipový čaj
Hrst lipového květu nebo sáček lipového čaje spaříme stvrtlitrom horké převařené vody, přidejte stavu z poloviny citronu a jedné cibule. Pořádně oslaďte medem a pijte ještě horuce, nejlépe před spaním.

6. Dopřejte si teplý koupel
Přehřátí organismu vam pomůže rychleji se uzdravit. Do koupele přidejte pár kapek tymiánového oleje. Tymián má dezinfekční účinky, uvolňuje dýchací cesty a zklidňuje organismus.

7. Co řeknete na koupel nohou?
Jednoduché, ale o to účinnější opatření proti nachlazení. Najděte si každý večer 10 až 15 minut na teplá koupel nohou. Pak na nohy natáhněte teplé ponožky.

8. Inhalujte
Dejte vařit litr vody a přes hlavu si přehoďte froté ručník tak, aby pára neunikla. Do vroucí vody přidejte hrst soli, tymiánu, šalvěje.

zdroj (internet) (2394)