Kyselina listová – vitamin B9

Kyselina listová je ve vodě rozpustný vitamín ze skupiny B-komplex. Je to vedle vitamínu D a vitamínu C jeden z nejdůležitějších vitamínů. Je nezbytná pro syntézu aminokyselin, pro správné fungování imunitního systému, pro tvorbu krve a hemocysteínu. Přispívá i ke snížení vyčerpání a únavy a k správnému fungování psychiky. Velmi velký význam má pro ženy v období těhotenství, protože významně přispívá k růstu zárodečných tkání a k správnému růstu a vývoji plodu.

V literatuře ji najdete i pod názvy vitamin B9, vitamin B11, vitamin M, vitamin Bc, folát, folacin, kyselina folová či acidum folicum. Nesprávné i kyselina foliková.Kyselina listová je citlivá na teplo, světlo (zejména UV záření), kyslík a těžké kovy. Tělo si ji neukládá, nedokáže si z ní udělat zásoby jako je tomu například u vitamínu D. Většina se z organismu vyloučí do 24 hodin. Proto je velmi důležité zajistit organismu její stálý a pravidelný příjem, ať už potravinami nebo i za pomoci výživových doplňků.

Při přípravě jídla podléhá destrukci teplem a okysličením. Tepelnou úpravou potravin (vařením, pečením apod.) se její množství v potravinách snižuje až o 30 – 90%.

Také intenzivní sluneční záření redukuje obsah kyseliny listové v lidském organismu. Tento efekt je ještě výraznější u osob se světlou kůží.

Odborníci proto doporučují přijímat kyselinu listovou ve vitaminových doplňcích, kde je vstřebatelnost do organismu až 100%.

Hlavním zdrojem kyseliny listové v potravinách je syrová zelená listová a zelná zelenina, luštěniny (především čočka), ovoce, ořechy, některé mléčné výrobky, vejce, kvasnice, z masa zejména játra. V malé míře je syntetizovaná střevními bakteriemi.

Potraviny obsahující kyselinu listovou:

* Listová zelenina – ledový salát, čínské zelí, hlávkový salát

* Zelenina: květák, brokolice, zelí, kapusta, špenát, růžičková kapusta, zelený hrášek, fazolové lusky, okurky, meloun, červená řepa, rajčata

* Ovoce: mango, avokádo, pomeranče, banány, třešně, višně, jahody, maliny, angrešt

* Ořechy: vlašské, pistáciové

* Některé mléčné výrobky: plísňové sýry, měkké sýry

* Vejce, kvasnice

* Maso: játra, drůbež, vepřové maso, korýši

Nedostatek kyseliny listové se projevuje anémií a narušením vstřebávání živin přes stěnu střeva.

Nedostatek v těhotenství je spojen s potratem, ablace placenty, nízkou porodní váhou novorozence a defekty nervové trubice

Doporučené denní množství
(RDA) pro dospělé: 200 mikrogramů / den, u kojenců a malých dětí 100 mikrogramů / den, u žen v období těhotenství 400 mikrogramů / den. Protože se požadavky na výživu mění v závislosti na věku, hmotnosti, výšce, pohlaví a úrovni aktivity, nepředstavuje toto denní množství cíle, které mají být dosaženy, ale doporučené hodnoty, které byly stanoveny pro zdravého člověka s průměrnou hmotností a průměrnou fyzickou aktivitou.

Tolerovaná horní hranice příjmu je 1000μg (tj 1g) za den. Příjem více než 1g denně nemá žádný přidaný zdravotní efekt, kyselina listová zůstává nespotřebovaná v krevním oběhu dokud není vyloučena.

Příznaky předávkování nejsou známy v důsledku příjmu potravy. Při vysokých terapeutických dávkách nastávají poruchy trávení, nespavost, psychické výkyvy, alergie

Pokud si nejste jistá, zda pravidelně přijímáte dostatečné množství kyseliny listové potravinami, doporučujeme zakoupit si výživový doplněk. Nejlepší poměr cena / množství najdete v těchto produktech:

http://www.namaximum.sk/kategoria/tablety/kyselina-listova/ (100% kyselina listová)

http://www.namaximum.cz/kategorie/vitaminy-mineraly/multivitamin-multimineral// (multivitaminový přípravek obsahující další minerály a vitamíny)

Autor:  Jana Pucikova

(6981)