HMB nebo i beta – hydroxy – beta – methylbutyrate

Je to poměrně neznámý doplněk , se zajímavými vlastnostmi. Právě proto jsem se rozhodl na něj blíže podívat .
O co jde ?
Je to látka s přírodním původem , která se tvoří ve svalech jako produkt rozpadu leucinu . V běžné stravě ho najdeme např. v rybách.
Množství studií píše o jeho anti – katabolických účincích v dietách (nejznámější je asi Stevena Nisena z Iowy ), avšak se objevily i studie , kde HMB prokazatelně zvyšuje tvorbu ATP ( účinky podobné kreatinu ) a napomáhá ke spalování tuků !


Jako ve většině výzkumů , i tato měla kontrolní skupiny potkanů ​​s placebem a danou látkou . Dávkovali 320mg/kg látky po dobu 4 týdnů . Jejich prioritním cílem bylo zjistit anti – katabolické vlastnosti a účinky HMB na tvorbu ATP, glykogenu a na proces spalování tuků a únavy .

Na začátek možná některé z Vás zklamu , ale u žádné ze skupin se neobjevily anabolické vlastnosti. Ale ty v období redukčních diet nelze očekávat  ani od jediného z běžně dostupných doplňků.
Avšak u skupiny s HMB byla objevena zvýšená citlivost na kontrakce svalu . Což ​​vede ke zvýšené efektivitě tréninku .

Další dobrou zprávou je, že HMB prokazatelně zvyšuje tvorbu ATP ve svalech, ať už v „červených“ (pomalých) nebo „bílých“ (rychlých) svalových vláknech.  Zvyšuje spalování tuků a také snižuje pocit únavy.

 

 

 

 

A enormně zvyšuje tvorbu glykogenu ve svalech;)

 

 

Závěr :
HMB má prokazatelně anti – katabolické vlastnosti, zvyšuje tvorbu ATP, glykogenu a napomáhá spalování tuků a snižuje pocit únavy . O tom podle mě už není pochyb.
Všechny tyto vlastnosti jsou v období diet k nezaplacení . Takže pokud následkem sníženého příjmu kcal a sacharidů, jdete dolů silově i výkonnostně, a jdete dolů i s vodou, je HMB pro Vás tou správnou volbou . Jelikož větší síla a výkon = lepší trénink = lepší výsledky 😉

Možná se ptáte jak dávkovat HMB ?
Doporučil bych alespoň 3g denně v třech dávkách. Hodinu před a případně po tréninku a před spaním .
S jídlem nebo proteinovým nápojem , protože HMB má specifickou chuť .

http://www.namaximum.cz/kategorie/stimulanty/hmb/
zdroj :
PINHEIRO , Carlos Hermano da Justa , Frederico Gerlinger – ROMERO , Lucas Guimaraes- FERREIRA , Alcione Lescano SOUZA – JR , Kaio Fernando Vitz , Renato Tadeu Nachbar , Maria Tereza NUNES a Rui Curie . European Journal of Applied Physiology . 2012 , vol. . 112 , issue 7 , s . 2531-2537 . DOI : 10.1007/s00421-011-2224-5 .

Dostupné z : http://link.springer.com/10.1007/s00421-011-2224-5 (6507)