Superpotravina – Kokosový olej

Vyzkoušeli jste už kokosový olej? Já jsem měla tu čest zhruba před rokem, když jsem na něj narazila na více web stránkách. Psali o něm jen samá superlativa, tak jsem se rozhodla, že ho vyzkouším, a opravdu nelituji.

Kokosový olej je považován za nejzdravější olej na světě a patří mezi takzvané superpotraviny. Tímto názvem se souhrnně označují všechny potraviny, které mají vyšší obsahy minerálů, vitamínů, mají vyjímečné antioxidační účinky, případně významně podporují imunitní systém.

Kokosový olej je mezi superpotraviny zařazen kvůli enormnímu obsahu zdravých tuků.

Příjem těchto zdravých tuků je velmi důležitý pro správné metabolické fungování našeho organismu, podporují hormonální činnost a zvyšují kondici. Abyste pokryli denní potřebu těchto zdravých tuků, doporučuje se si dát zhruba 2polévkové lžíce kokosového oleje denně a tato dávka se doporučuje podávat dokonce už i malým dětem. Při pravidelném intenzivním užívání zdravých tuků se naše tělo naučí správně využívat tuky, čímž přestaneme mít podvědomou a těžko ovladatelnou chuť na sacharidy (sladkosti).

Až 50% obsahu kokosového oleje tvoří kyselina laurová. Je to nasycená mastná kyselina, která je v těle zodpovědná za ochranu před viry. Díky ní je kokosový olej vyjímečnou ochranou před nemocemi, bakteriemi i plísněmi, působí i jako dezinfekce. Zajímavostí je, že podobný obsah kyseliny laurové obsahuje pouze mateřské mléko, které je ze stejných důvodů tak potřebné pro naše lidská mláďata.

Jak ho konzumovat?

Je velmi mnoho způsobů. Kokosový olej se stal jediným olejem, který v mé kuchyni najdete. Je skvělý na pečení i smažení. Vařím na něm všechno. Připravuji si sním všechny druhy masa, pokud si jdu opražit cibulku do smaženice, či připravit jinou zeleninu, tak jedině na tomto úžasném,, kokosáku „. Také si ho můžete natřít na chléb místo másla, přidat do ovocných či jiných koktejlů nebo i do kávy.

Všestranné využití kokosového oleje

Kokosový olej není perfektní pouze pro úpravu jídel.

Má všestranné účinky i na pokožku.

Já se sním občas namažu po koupeli, pokud mám velmi vysušenou pokožku. Krásně se vstřebává a nezanechává mastný film. Pokud je vaše pokožka sušší nebo citlivá, pokud máte problémy s popraskanou kůží (např. na chodidlech), atopickým ekzémem, vyrážkami a alergiemi, pak je pro vás kokosový olej tou správnou volbou. Má vysoký obsah přírodních látek – antioxidantů, které v podobě vitamínů A, C a E zabraňují stárnutí pokožky. Velmi dobrý je i na nehtovou kůžičku.

Co se týká vlasů, přestala jsem si už kupovat drahé masky, které mi většinou nikdy nepomohly. Pouze mi vlasy na krátkou chvilku (pár hodin) zjemnili. Vlasové masky mi nyní plně nahrazuje kokosový olej. Vždy po jejich umytí si z oleje udělám masku, vetřu ji do vlasů a nechám pár minut působit. Poté smyji. Také občas dělám, že si olej pouze jemně vmasíruji do suchých konečků. Při pravidelném používání reguluje vypadávání vlasů, dodává lesk, změkčuje a vyživuje vlasovou pokožku a dokáže zcela odstranit lupy.

Kokosový olej je skvělý i na masáže celého těla, ne jen díky své jemné vůni, ale i skvělé vstřebatelnosti.

Také jsem ho toto léto vyzkoušela po opalování a řeknu vám … byla jsem nadšená. Umí velmi pěkně regenerovat podrážděnou kůži po opalování, zmírňuje zarudnutí a regeneruje spálenou pokožku.

Můžete jej použít i jako balzám po holení. Je skvělý pro citlivou pokožku, a té holení vůbec neprospívá. Kokosový olej pokožku zklidní a pomáhá předcházet červeným pupínkům, které po holení častokrát vznikají.

Kde koupit kokosový olej?

Já si kokosový olej kupuji na stránce www.namaximum.cz , kde ho najdete za bezkonkurenčně nejlevnější ceny. Mají v nabídce bio panenský kokosový olej, ale také kokosový olej bez vůně.

autor:   Lucka Žuffová (9704)