Skutočný význam doplnkov výživy
Ide to aj bez doplnkov výživy? Samozrejme, že áno. Je to však ťažšie. Pozrime sa na to, prečo.
Podcenenie výživy je najčastejšou príčinou chabých výsledkov cvičenia. Ak sa aj pri veľkej snahe nedostavujú žiadne výsledky, je za tým s veľkou pravdepodobnosťou strava, ktorú prijímate.
Množstvo odborníkov potvrdzuje, že výživa je dôležitejšia ako samotné cvičenie. Ako je to možné?
Výživa – základ úspechu
Budovanie svalovej hmoty je pre telo pomerne náročná činnosť. Organizmus na to potrebuje stavebné kamene v podobe bielkovín (aminokyselín) a množstvo pomocných látok (vitamíny, minerály). Palivom na stavbu novej hmoty sú cukry (tuky). V ideálnom prípade má organizmus k dispozícii všetky potrebné látky. V takomto stave dokáže pomerne pružne reagovať na záťaž. Zväčšenie svalstva je obyčajnou reakciou na zvýšené namáhanie tela, prispôsobenie vonkajšej situácii.
Účelom každého jedálneho lístka športovca je zásobiť organizmus všetkými potrebnými živinami. Telo potrebuje veľké množstvo rôznych chemických látok, niektoré si dokáže vytvoriť samo, iné musí prijať v potrave.
Problém nastáva vtedy, ak organizmu chýba nejaká chemická látka a zároveň ju nedokáže ničím nahradiť.
Skutočne stačí, ak vo vašej strave chýba jedna dôležitá látka (napríklad esenciálna aminokyselina), alebo ju prijímate v nedostatočnom množstve, a rast svalstva sa zastaví. Rast svalovej hmoty môže byť tak závislý od jednej jedinej chemickej látky. Akákoľvek intenzita tréningu s týmto problémom nič neurobí.
Podobný princíp funguje aj pri množstve prijímanej energie. Pokiaľ telo neprijíma dostatok energie, nedokáže budovať svalstvo.
Riešenie: doplnky výživy
Do tela môžete dostať všetky potrebné látky aj bežnou stravou. Problémom väzí v tom, že je to jednoducho náročné.
Doplnky výživy vám šetria čas. Odborne namiešané prípravky dodajú vášmu telu presne to, čo potrebuje. V správnej kvalite a kvantite. (1699)