Přetrvávající mýty v hubnutí 1.část

Tento článek jsem se rozhodla napsat z důvodu, z toho důvodu, že pracuji ve fitcentru, a tak se v podstatě dennodenně setkávám s lidmi, kteří chtějí zhubnout.
Žijeme v době, kdy málokdo je se sebou spokojený, a tak se snažíme co-to na sobě vylepšit. Lidé přicházejí se všelijakými názory, jak by se mělo hubnout. Bohužel často jsou nesprávné a z dob našich babiček.
V tomto článku se vás alespoň trošku vynasnažím seznámit s mýty, o kterých si lidé stále myslí, že jejich dodržováním se dostanou ke své vysněné postavě, ale většinou se tak dostanou jen k jojo efektu, vyšší váze a utápění se žalu za sexy křivkami v jídle.
1) Budu držet dietu

 

Toto bývá většinou první, co každého napadne, když chce zhubnout:,, Budu držet dietu. „Těch diet je dnes obrovské množství: Ketogenní, Dukanova, dieta podle krevních skupin, Hollywoodská dieta, banánová, zeleninová, dvoutýdenní a nevím jaká ještě ..
Důležitá věc, kterou si musíme uvědomit při dietě, je ta, že i když jsme se již odhodlali ji chvíli držet, jednou s ní přestaneme. Někdo vydrží týden a někdo velmi odhodlaný i dva měsíce.

V dietě se lidé trápí tím, že jedí jídla, která jim nechutnají, nebo i hladoví. To vede ke špatné náladě, únavě a stresu. Možná zhubnou i nějaké to kilo, jenže po určitém čase lidé s dietou přestanou, protože žádná dieta se nedá držet dlouhodobě a vrátí se ke svým starým stravovacím návykům. A to je přesně ten čas, kdy začnou své ztracené kilogramy a centimetry nabírat zpět a častokrát mají na váze ještě víc, než když s dietou začali – jojo efekt.
Na to abychom zhubli a už zpět nepřibrali, musíme svůj jídelníček změnit na trvalo, a ne jen na krátkou dobu, teď se tomu říká ,,změna životního stylu „.

2) Ovoce k večeři

 

Mezi lidmi přetrvává fakt, že když si dají k večeři ovoce, budou ztoho strašně zdraví a ještě i zhubnou. Je sice pravda, že pokud dosud někdo jedl na večeři meníčko z McDonaldu a zapil to Colou, tak zhubne, pokud tuto variantu vymění za menší porci ovoce, protože výrazně sníží svůj kalorický příjem na noc.
o musíme si uvědomit, že ovoce na večeři není vhodné pokud chce někdo zhubnout nějaké to kilo.
Důvod? Ten je jednoduchý. Ovoce máme rádi, protože je sladké, a to znamená, že obsahuje cukr, přesněji fruktózu. Víme, že pokud si dáme na noc nějakou sladkost, tak to není dobré, protože obsahuje cukr, ze kterého se tloustne, ale proč nás to nenapadne při ovoci?

               

                 Samozřejmě nemůžeme srovnávat ovoce se sladkostmi, jakoby na tom byly stejně, co se týká nevhodnosti v našem jídelníčku. Ovoce je zdravé a měli bychom ho mít určitě zařazené v našem jídelníčku, ale ideálně dopoledne, například jako svačinu, nebo přílohu k ovesným vločkám na snídani.

 

Na večeři není vhodné nic, co obsahuje cukry, respektive to, co má vysokou kalorickou hodnotu, a to z důvodu, že večer, když si už jen lehneme před telku, nebo do postele naše tělo podává pouze minimální výkon, a to na chod těla a nezbytné životní funkce. Už nebudeme utíkat za zmeškaným autobusem do školy, ani se honit s dětmi na hřišti, a tedy naše tělo nemá kdy tuto energii spálit a uloží ji většinou do tuku.
Co tedy večeřet? Zeleninu, zeleninu a ještě jednou zeleninu. To se bude bohužel omílat pořád, protože zelenina nemá téměř žádnou energetickou hodnotu. Ideální je, když k ní na večer přidáte kousek kuřecího masa na přírodno či tuňáka, popřípadě tofu, abychom přijali důležité bílkoviny.

 

Mě už tyto varianty každý večer omrzely a moje tělo má stále večer chuť na něco sladkého, a tak jsem na večeři (půlhodinku před spaním) zvolila alternativu nočného- caseinového proteinu, většinou s čokoládovou příchutí. Možná hned po tomto vás napadne že:,, To určitě ne, já žádné doplňky jíst nechci, je to samá chemie. “ No tady vás zklamu  Já používám Night Protein od značky Natural Nutrition. A nejenže jsem na trhu nenašla nic levnějšího, ale ani nic lepšího svým složením. Když si přečtete složení tohoto proteinu, najdete tam jen čisté složky, bez zbytečných éček a něčeho, co tam vůbec nepatří. V tomto konkrétním proteinu jsou jedině přidány enzymy na podporu trávení, což je perfektní a ještě je dobré na něm to, že každý den můžete mít jinou příchuť a tak se nemusíte bát.

 

(Konkrétní protein najdete na této stránke- NAMAXIMUM). Proč tolik vzpomínám noční protein? Je to skvělý zdroj bílkovin, které jsou pro tělo nezbytné. Noční protein obsahuje Kasein, který se léta využívá v proteinových doplňcích jako složka, která umožňuje postupné uvolňování bílkovin do krevního oběhu. Když se tato bílkovina po užití v těle zpracovává, nedostává se ke svalům ihned, ale uvolňuje se postupně, což znamená neustálý příjem živin (6-8 hodin). Pokud užijete tento produkt před spánkem, budete mít jistotu že tělu během noci nic nechybí a nehladoví.

3) Poslední jídlo dne v šest

            To je velký mýtus. Respektive mohli byste večeřet o šesté, pokud byste o osmé už chodili spát.
Představte si, co se děje s vaším tělem, když mu poslední jídlo dáte o šesté a spát chodíte kolem půlnoci. Do práce vstáváte například o šesté ráno. Nyní se nato podívejme mezi vaší večeří a hodinou kdy vstáváte, proběhlo 12hodin, to je polovina dne. Jenže v dnešním uspěchaném světě málokdo stíhá pořádné snídaně, tak se najíte až v práci o osmé. To znamená, že vaše tělo nedostalo potravu 14 hodin.To je více než polovina dne!

Co to znamená? Jelikož je tělo zvyklé na takovou každodenní hladovku, potřebuje se před ní chránit. A bude se chránit právě tukovými polštáři.  Velkou část z jídla, které přes den sníte si uloží do tuku na horší casy, když vy mu potravu těch 17hodín nedáte.
Kdy tedy večeřet? Poslední jídlo dne byste měli sníst 2hodiny před spánkem. To však záleží od každého individuálně, jak se po jídle cítíte. Já například večeřím půl hodinu před tím, než jdu spát.

        Doufám, že jste se dozvěděli nové informace, které vám pomohou při hubnutí, či udržení si postavy. Brzy pro vás uveřejníme další článek, který bude pokračováním tohoto a budete mít možnost dočíst se v něm o dalších mýtech v hubnutí.

Autor: Lucka Žuffová (10211)