Potréninkové jídlo a hormony

Podle některých výživových „expertů“ konzumace sacharidů po tréninku signifikantně sníží odpověď GH na trénink.
Nemám teď na mysli ostatní anabolické hormony. Vy doporučujete sacharido-proteinový koktejl hned po tréninku, dokonce iv dietě. Může toto negovat vyplavení GH po tréninku a může to narušovat shazování tuků?

Tato otázka s sebou přináší několik zajímavých bodů, které budou adresovány jednou a doufám, že pro všechny.
Za prvé, budu mluvit o odpovědi GH na cvičení. Dokud si myslím, že zdravé vyplavení GH po cvičení je dobré, nemyslím si, že to bude mít špatný vliv na vaše úsilí o shození tuku. Podívejte se na následující fakta.

1) GH se zvýší po tréninku u netrénovaných jedinců přibližně dvakrát tolik co u trénovaných jedinců.

2) na druhou stranu, GH se zvýší jen na krátkou dobu. Dosáhl vrcholného úrovně hned po cvičení, je na dvojnásobné úrovni asi 15 minut po cvičení a pak se vrátí na původní úroveň 30 – 60 minut po cvičení.

3) vyplavení GH je největší během několika prvních hodin spánku. Je asi dvakrát větší než během dne. Nejen, že je větší, ale i mnohem déle než po tréninku – trvá 1 až 3 hodiny.

Takže, z těchto fakt vidíme, že sacharidy po tréninku nesnižují GH odpověď na cvičení, ale také nemají vliv na vaši dietu. Pulsy GH po cvičení jsou malé, velmi krátké a vzhledem k normální denní úrovni GH zanedbatelné.

Pokud tedy máte zvolit, zda budete ochotni obětovat nějakou svalovou hmotu v nadějích, že udržíte jakousi úroveň GH? Nemyslím si to.

Tedy nemáte na výběr.

SACHARIDY nesnižuje NORMÁLNÍ GH Pulse PO TRÉNINKU!

Nevím jak nebo proč tento mýtus vznikl, ale musí být překonán. Lze tento mýtus vznikl proto, že několik studií na vytrvalostních sportovcích ukázalo, že přidané sacharidy během vytrvalostního výkonu zvýšily krevní inzulín a snížily krevní GH. Ale jak relevantní je to ve vztahu k silovým sportovcům a jejich potréninkové stravě?

V současné době, podle 2 studií potréninkové jídlo složené ze sacharidů a proteinů ZVYŠUJE potréninkový GH, když to porovnáme s rychlým nárůstem po tréninku. V první studii byl podán nápoj obsahující 50 gramů proteinu a 100 gramů sacharidů ihned po tréninku a tento zvýšil vyplavení GH.
Ve druhé studii byl podán nápoj složený takto: 1, 06 g / kg sacharidů plus 0, 4 g / kg proteinu. Tento potréninkový nápoj zvyšuje stimulaci GH po následujících 6 hodin ve srovnání se skupinou bez nápoje. Tolik k mýtu o GH; vypadá to, že potréninkové jídlo aktuální dokáže podpořit vyplavení GH a tuto hladinu dokáže ochránit.

Zkusil jsem si tyto studie ověřit a odpovědět na tuto otázku podle výsledků z laboratoře. Během projektu jsem srovnával odpověď GH na cvičení s koktejlem vs. odpověď GH s obyčejnou vodou. Kromě toho jsem udělal i měření ostatních anabolických hormonů (inzulín, testosteron). Očekával jsem, že se GH buď zvýší, nebo nebude žádný rozdíl mezi koktejlem a vodou. Opravdu si nemyslím, že by GH mohl být snížen, jak jste nastolili ve své otázce.

Nyní mluvme o ostatních anabolických hormonů. Inzulin se zvýší (žádné reference k tomu nejsou), tedy potréninkové jídlo ovlivňuje tento anabolický hormon!

Jak je to s testosteronem? Ok, i zde věci začínají být jasné. Trénink zvyšuje hladinu testosteronu v krvi o nějaké malé procento a na krátkou dobu. Toto zvýšení se však brzy změní v prudký pád přesto co děláte nebo co jíte.
Pád přetrvává nejméně osm hodin a může trvat až 24 hodin, než se dostane na normální úroveň.

Proč? OK, vypadá to, že úroveň testosteronu v krvi se sníží pod normální úroveň po tréninku kvůli potenciálnímu odstranění testosteronu z krve. Nyní, nikdo vám nemůže říci zda testosteron zmizí z krve a jde do svalu (to by bylo dobré) nebo se metabolizuje do jater a eliminován (to není dobré). Pamatujte, toto se stane, když nejíte!

Naneštěstí (nebo možná naštěstí, záleží na tom jak se testosteron zachová – zda půjde do svalu nebo bude eliminován), jedení v době potréninkového okna vede ještě dále ke snížení testosteronu. A nezáleží na tom, zda jíte hned po tréninku nebo až dvě hodiny poté. Testosteron jde v každém případě dolů. Moje rada je: zapomeňte na malé snížení testosteronu a navoďte si anabolický stav s Amino, BCAA, sacharidy, inzulínem a GH.

To co si z článku odnesete je následující: potréninkové jídlo zvyšuje vyplavení GH po tréninku, nesnižují. Inzulín se také zvyšuje.

Ačkoliv nevíme co se skutečně stane s testosteronem, nevidím to jako až takový problém. Až na to budu mít v blízké budoucnosti potřebná data, objeví se to na T-magu.

Reference:
1. Journal of Applied Physiology; 88 (3), 982-992, 1999.

2. Journal of Applied Physiology; 85 (4), 1544-1555, 1998.

3. European Journal of Endocrinology; 141 (1), 22-26, 1999.

4. European Journal of Applied Physiology; 78 (1), 69-76, 1998.

5. Science; 177, 1205, 1972.

6. Journal of Applied Physiology; 87 (1), 124-131, 1999.

7. European Journal of Applied Physiology; 80 (2), 92-99, 1999.

8. Journal of Applied Physiology; 76 (2), 839-845, 1994.

text: John M. Berardi

Zdroj: http://www.t-nation.com/readTopic.do?id=462139 (2740)