Pilatesova metoda

Metoda Pilates je jedním z nejúčinnějších fitness programů, které se v průběhu století objevili. Může se jí věnovat každý, je určena mužům a ženám, je to příjemné cvičení na celý život. Pokud se cviky provádějí správně, pod dohledem vyškoleného instruktora, dostaví se výsledky a může se odstranit větší část bolestí. Tento cvičební program navíc zdokonalí a zpevní choulostivé partie střední části těla, zbaví vás tukových polštářků, pomůže k dlouhým, štíhlým nohám, zlepší držení těla a naučí vás správnému dýchání. Cvičení navrženy Pilatesem vyžaduje koncentraci a přesné provedení cviků. Správným opakováním těchto cviků naladíme proprioceptivní systémy / tělové uvědomění / a učíme se tak mentálnímu soustředění. Některé cviky se ze začátku jeví jako „příliš těžké“. Nohy budou chvět a bude se vám chtít přestat cvičit, možná pocítíte i mírně křeče. Toto všechno jsou příznaky, které upozorňují na nerovnováhu svalových skupin ve vašem těle, na nedostatek síly, koordinace, flexibility, jde o tzv.. svalovou dysbalanci. Toto cvičení je zaměřeno právě na vyrovnávání svalové nerovnováhy.

Je vhodná pro všechny, pro lidi s nadváhou a chronickými bolestmi páteře, i pro těhotné ženy a ženy po porodu, a to z těchto důvodů:
– Pomáhá vytvořit silné břišní stěny ještě před otěhotněním (silné břicho je oporou pro plod) a udrží jejich během těhotenství, i po něm
– Cvičení posiluje zádové svalstvo, které zabrání bolestem v kříži z nošení velkého břicha
– Cvičení udržuje svaly pánevního dna zpevněné pro porod, i po porodu
• Pohyby jsou kontrolovány, žádné trhání a švihy, které mohou způsobit poškození šlach a vazů
• Cvičení upravuje dýchání

Při každém cvičení je nutná pravidelnost, tedy i zde platí, že je nutné navštěvovat hodiny Pilates minimálně 1x a optimální 2x – 3x týdně. I 20 minut denně přesně seřazených cviků, podle vašich fyzických potřeb a schopností, je velmi účinných a zdravých. Na cvičení potřebujete jen pohodlný oděv, cvičí se naboso, ale nezapomenout na tekutiny. Po 10 hodinách byste se měli cítit lépe, po 20 hodinách si všimnete změny na vašem těle a po 30 lekcích si všimnou změny i jiní.

zdroj: http://pilates.sk (2619)