Naučte se při cvičení doplňovat tekutiny s carnitinem

Zatímco bez potravy vydrží člověk i několik týdnů, bez vody a tekutin sotva několik dnů. Příjem tekutin, jejich množství a kvalita je důležitým faktorem pro mnohé funkce našeho organismu. To platí dvojnásob při sportu a obzvláště při pobytu ve fitness centru, kde chceme tvarovat své tělo. Zatímco profesionální sportovci znají aktivní látku carnitin velmi dobře, většina obyčejných návštěvníků posiloven vůbec netuší, o co jde. A přitom právě doplnování tekutin obohacené o účinné látky během cvičení ovlivnuje výrazně využívání tuků.

„L-Carnitin báze přenáší mastné kyseliny na místo jejich spalování do energetických center buněk tzv. mitochondrií a tím podporuje tvorbu energie z tuků. Podílí se na celkové energizaci organismu a výrazně přispívá k redukci nadváhy, podporuje srdeční a mozkovou činnost, zlepšuje fyzickou a psychickou výkonnost,“ charakterizuje účinnou látku Kateřina Gálová, výživová poradkyně ze společnosti Nutrend. Tato olomoucká firma uvedla účinnou látku carnitin již před deseti lety na český trh. „Máme mnohaleté zkušenosti s produkty určenými na redukci nadváhy. V portfoliu máme mnoho výrobků s obsahem carnitinu a zákazníci se k nám s důvěrou vracejí,“dodala výživová poradkyně.

S významem carnitinu souhlasí i další odborníci na výživu a zdravý životní styl. Podle Ludvíka Pokorného, který byl po revoluci v roce 1989 vůbec jedním z prvních majitelů posiloven v České republice, je dostatek vhodných tekutin při posilování stejně důležitý, jako dostatek vláhy pro rostliny. „Člověk by měl mít v sobě 2 litry tekutin, ještě než přistoupí k samotné fyzické zátěži. Pokud se tak nestane, dochází po 5 až 10 minutách ke zbytečně nadměrné únavě, která omezuje výkon. V extrémnějších případech může dojít, až ke kolapsu,“ zdůraznuje Ludvík Pokorný, výživový specialista a trenér ve fitness.

Zatímco před samotným cvičením postačí pít středně mineralizované vody, které jsou běžně k dostání v obchodních řetězcích, se vstupem do fitness centra tělo vyžaduje víc, než obyčejnou vodu. V posilovně je vhodné tyto vody doplnovat isotonickými nápoji s obsahem minerálů, solí, antistresových vitamínů a také nápoji s obsahem carnitinu. „Tato velice důležitá složka, která by neměla chybět v našem těle během fyzické zátěže, je nepostradatelná z mnoha důvodů. Carnitin je aminokyselina, která pomáhá rychleji a efektivněji spalovat tukovou zásobu. Zvyšuje výkon, pročišťuje tepny a cévy a zlepšuje celý kardiovaskulární systém. Je to vysoce účinná látka, doporučuji minimálně1gram za den,“ říká Ludvík Pokorný. „Vhodný je například Carnitin drink od Nutrendu. Ten má v sobě dostatek tolik zminovaného carnitinu i dalších potřebných látek jako např. taurin a synefrin.“ dodává Ludvík, který však upozornuje, že není vhodný pro děti a těhotné ženy.

Autoři: Ludvík Pokorný a Kateřina Gálová

Článek poskytla agentura Roman Hrůza Agency (http://www.rha.cz) spolupracující například s Hankou Kynychovou (http://www.hejbejsetv.cz)

(3506)

Komentáře

  1. spider… – wikipeadia má půlku článku blbě tak sem neházej blbosti :-)

  2. Nedávno vyšel článek v seriozním vědeckém časopise (Proceedings of the National Academy of Sciences) o zbytečnosti suplementace carnitinem za účelem zvýšení oxidačních procesů. „Suplementace karnitinem není účelná ani při zátěži, ani nezlepšuje oxidaci mastných kyselin u obézních jedinců. Karnitin je totiž v těle ve velkých zásobách, a pro transport mastných kyselin není jeho koncentrace zdaleka limitující ani při enormní zátěži. Navíc syntéza karnitinu je velmi rychlá a natolik výkonná, že suplementace ztrácí význam.“ Co na to říct, když měsíční dávka vyjde na cca. 600,- , kdy vámi ty peníze zřejmě jen krásně protečou 😀 Zdar a sílu najdeš v sýru :-)

  3. Přečtěte si článek článek o Karnitinu na vykipedii, ten je od nezaujatých tvůrců a tvrdí něco trochu jiného.