Intolerance laktózy

Intolerance laktózy jakož i alergie na bílkovinu kravského mléka patří do skupiny tzv.. nežádoucích potravinových reakcí. Mají však různé příčiny, a je třeba je důsledně rozlišovat.

V případě alergie jedná o imunitní reakci, naopak v případě intolerance laktózy jde o enzymatickou poruchu. MUDr. Černá dále v článku zveřejněném v odborném periodiku „Pediatrie pro praxi“ vysvětluje a rozděluje příčiny nedostatku enzymu laktáza a také objasňuje diagnostické metody. V části terapie vysvětluje, že intolerance laktózy není nemoc a je chybou, pokud je zcela vyloučí všechny mléčné výrobky.

Tento pojem označuje stav, kdy tělo není schopno štěpit disacharid laktózu na glukózu a galaktózu v důsledku nedostatku enzymu laktázy. Laktóza se nachází v mléce. Až 70% světové populace má nedostatek enzymu laktázy.

Jak postupovat při laktózové intoleranci?
Pokud trpíte laktózovou intolerancí, ještě nemusíte věšet hlavu. Při konzumaci kyselých mléčných výrobků (jogurty, kefír, ale i tvrdé, polotvrdé a zrající sýry) k těmto projevům většinou nedochází a proto by jim lidé s laktózovou intolerancí měli dávat přednost. Další možností je suplementace enzymu laktázy.

Proč je mléko důležité?
Mléko je důležité, protože je levné, plné živin a je dobré na chuť. Je dobrým zdrojem vápníku, který je důležitý pro sílu kostí.
Severoevropané jsou jako celek skupinou lidí, kteří jsou schopni bez problémů strávit mléčný cukr. Je to dáno historickým vývojem. Naopak mezi Vietnamci najdete spoustu lidí, kteří trpí laktózovou intolerancí. Lidé, které jsou laktózové intolerantní mají při pití mléka dávivý pocity až pocity zvracení.

Symptomy
Lidé laktózové intolerantní mohou mít křeče, nafouknutá střeva, mohou trpět plynatostí nebo průjmem. Tyto příznaky mohou trvat od 30 minut do dvou hodin.
Intolerance laktózy nemusí být ve své podstatě specifická. Lidé s thyroidními stavy (hypotyreóza – hyperthyroidismus) mají zkušenosti s gastrointernálními bolestmi. Tyto bolesti a symptomy mohou být způsobeny parazitickou infekcí.

Diagnóza
Nejlehčí cestou jak zastavit laktózovou intolerancí je přestat jíst jídla obsahující laktózu. To však namá žádný vliv na její symptomy a je třeba provést další testy. Z nich však žádný není stoprocentní.

Zdroje:

http://www.laktoza.sk/mudr-cierna-intolerancia-laktozy-nie-je-alergia
http://www.workoutgenius.com/articles/lactose-intolerance.php
http://www.agronavigator.cz/az/vis.aspx?id=76570
http://www.fitlife.cz/clanky/laktozova-intolerance.html (1856)