Cereáliemi proti rakovině: nepodceňujte správnou peristaltiku střev

Přínos cereálií pro naše zažívání a celkový metabolismus je podle odborníků na zdravou výživu nezanedbatelný. V cereáliích totiž nalezneme kouzlo správného pročištění našeho zažívacího traktu, což pozitivně působí na naši fyzickou kondici, zabraňuje vzniku karcinomu ve střevě a dalším problémům s peristaltikou střev.
„Cereálie jsou otázkou funkčnosti střev. Obohacují potraviny, například pečivo, sušenky či cereální snacky o složky celulózy a nestravitelné složky, což je například šrot,“ vysvětluje Ludvík Pokorný, trenér kulturistiky a odborník na zdravou výživu.

Tento „šrot“ (cereálie) je podobný tomu, který se dává v krmivu domácí drůbeži. Rozdíl je v tom, že ten „lidský“ obsahuje celulózu, slupky a spoustu minerálních prvků. Působením zmiňovaných látek nám nestravitelné cereálie způsobují stírání zbytků ze střev, čímž se zlepšuje peristaltika a lepší trávení. Střevo se potom stává vnímavější a to co sníme, to beze zbytku spotřebujeme. V momentě, kdy je střevo vyčištěno, je odolnější vůči karcinomu.

Nesprávnými stravovacími návyky v podobě konzumace bílého pečiva si může člověk způsobit například i pálení žáhy, ke které dochází v trávicím traktu vlivem chybějící složky kyseliny solné. „Trávení neprobíhá tak, jak by mělo a člověk může mít problémy také s plynatostí, říháním či vracením se žaludečních šťáv,“ dodává Ludvík Pokorný, který doporučuje například novinky v podobě cereálního sladkého pečiva, různých celozrnných chlebů nebo cereálního snacku Street-XL od Nutrendu, vhodného především pro děti.

Právě školáci jsou nejohroženější skupinou, která nejvíce podléhá špatným stravovacím návykům díky všudypřítomným reklamám. „Není výjimkou, že si děti nosí svačiny v podobě baget z bílé mouky se salámem, chipsy nebo čokoládové tyčinky a vše zapíjí colou,“ upozorňuje specialista na výživu Ludvík Pokorný. Naopak by děti měly dostávat od svých rodičů vyváženou snídani v podobě tmavého pečiva se sýrem, kvalitní šunkou nebo jogurt s ovocem. „Za vhodnou svačinku považuji například cereální snack Street-XL, který obsahuje kromě cereálií i deset vitamínů, vápník pro pevné kosti, prebiotické vlákniny a bifidokultury pro správné trávení. Obsahuje jen minimum transmastných kyselin a žádné konzervanty,“ doporučuje Ludvík Pokorný.

Obecným problémem je, že se lidé často stravují bílým pečivem, což je vlastně obroušené zrno. V trávicím traktu tak vzniká v podstatě jenom kašička, která se může ukládat na stěnách střeva. „Když potom například vidíme na rentgenu průřez takového střeva, které nemá potřebnou vlákninu nebo nestravitelné částice, může být ze 2/3 zaneseno a následně hrozí problém trávení, zažívání a hrozba karcinogenu“, upozorňuje Ludvík Pokorný.

Autor: Ludvík Pokorný

Článek poskytla agentura Roman Hrůza Agency (http://www.rha.cz) spolupracující například s Hankou Kynychovou (http://www.hejbejsetv.cz)

(3274)

Komentáře

  1. Nj ale celozrnné pečivo je celkem drahé v tom je ten problém. To jen k tomu o těch dětech. Kdyby se měla celá rodina živit celozrným pečivem tak brzo zkrachuje.

  2. Tjn, pravda, bohuzial dnesni ludia preferuju rozne fast foody, nezdrave jedla etc. Medzi hlavne dovody tohto trendu, je nadmieru uponahlany zivot, kde neni cas na poriadnu stravu.

  3. Svata pravda,,,jenže rodice berou jidlo jako druhotnout vec radeji investuji do draheho auta nez do kvalitni stravy,Děti prevezmou navyky rodicu,