Změňte tréninkový plán

Dobře vybavená posilovna umožňuje zatěžovat každou svalovou skupinu přibližně 15 až 20 cviky. Všechny tyto cviky nelze samozřejmě do jednoho tréninku zařadit. Provádíme-li v tréninku každý zvolený cvik ve třech sériích, pak pro většinu svalových partií zařazujeme do plánu nejvýše 2 až 4 cviky z oněch 15 až 20 možných. Každý cvik působí na cílový sval poněkud jiným způsobem, pod jiným úhlem, vyžaduje spolupráci více či méně synergistů. Pokud po jisté době, nejčastěji po 6 až 8 týdnech zvolíme novou variantu tréninku, v ní změníme cviky pro svalové skupiny, popříp. i počty sérií, počty opakování, pořadí zatížení svalových skupin apod., přijdou nové podněty pro růst svalu. Současně je trénink pro nás i nový, a tím jeho průběh zajímavější. Každou změnu tréninku bychom si měli pečlivě zaznamenat abychom mohli po čase správně hodnotit přínos konkrétního tréninkového přístupu pro naši výkonnost.

Uspořádejte si trénink cyklicky
Organismus nezvyšuje svoji výkonnost lineárně. Sumace tréninkových podnětů se mění v novou kvalitu spíše v okamžicích odpočinku než při zvýšené námaze. Proto je vhodné zařazovat cyklicky do tréninkových programů odpočinkové týdny, v nichž snížíme tréninkovou zátěž na tři čtvrtiny či polovinu. Toto snížení objemu i intenzity tréninku můžeme spojit s procesem jeho změny, kdy nový trénink vždy začínáme menším počtem sérií a tím i nižší celkovou zátěží. V létě doporučujeme zařadit stejně jako u ostatních sportů přechodné období, v němž se alespoň po dobu jednoho měsíce věnujte všem dostupným pohybovým aktivitám, například plavání, jízdě na kole, volejbalu, vycházkám. Odpočinete si tak dokonale od činek a ostatního posilovacího nářadí, váš organismus se dokonale zregeneruje a odvděčí se vám rychlejším nárůstem výkonnosti v dalším roce kulturistického tréninku. (1787)

Komentáře

  1. Zdravím,chtěl bych se zeptat,po jaké době je ideální měnit cviky svalových partií(6-8 týdnů?),předem děkuji,hezký den,Petr