Zkracujte přestávky mezi sériemi

Čím déle trénujete, tím snadněji se organismus vyrovnává s nároky na něj kladenými. Projeví se to mimo jiné i rychlejší regenerací po zátěži. Zatímco na začátku tréninkového plánu se organismus zotavoval po předcházejících sériích mnohdy až za jednu dvě minuty, jste časem schopni začít úspěšně další úplnou sérii již po půl až třičtvrtěminutovém odpočinku. Zkracováním odpočinku se zvyšuje intenzita cvičení a také jeho pozitivní vliv na kardiovaskulární systém.

Tím, že odvedete za jednotku času více práce, můžete v další fázi zvyšovat počet odcvičených sérií, aniž by při tom bylo nutné zvyšovat délku tréninku. Přestávky mezi sériemi lze také účelně využívat k protahování zatěžovaných svalů či k přípravě dalšího stanoviště pro cvičení. Vyhýbejte se pokud možno zbytečnému protahování přestávek mezi sériemi povídáním a postáváním.

Zvyšujte počet sérií
Po dvou až třech měsících pravidelného cvičení se začnou objevovat první známky reakce těla na zátěž. Zjišťujeme, že všechny svalové skupiny nereagují na cvičení stejně. V některých oblastech těla zjišťujete výrazný pokrok, v jiných je reakce na cvičení nepatrná. Smyslem kulturistiky, jak jsme již zdůraznili dříve, není pouze zpevnění či nárůst svalové hmoty, ale též zajištění souměrného rozvoje všech částí těla s cílem dosažení estetického vzhledu postavy.

To znamená, že musíte svoji pozornost zaměřit nyní na ty svalové skupiny, které v rozvoji zaostávají. Zde můžeme buď zvýšit počet sérií již prováděných cviků, nebo zvýšit počet cviků na konkrétní svalovou skupinu. Vždy však dodržujte zásadu procvičení všech svalových skupin, pouze těm zaostávajícím se věnujte o něco více. V žádném případě však nepřekračujte celkový počet sérií na jednu svalovou skupinu v počtu 10 až 12 u velkých a 8 až 10 u malých svalových skupin.

Jak se zvyšuje vaše trénovanost, jste schopni zařazovat do tréninku stále více sérií. Máte-li v takové situaci procvičit v jednom tréninku všechny svalové skupiny, stává se trénink nepřiměřeně dlouhý a k jeho konci se musí zákonitě snížit intenzita cvičení. V takovém případě je nezbytné zvýšit počet tréninkových jednotek v týdenním režimu.

(1620)