Trénink pro šlachy a vazy

Kulturisté se snaží o nabírání takového množství svalové hmoty, kolik je jeho tělo schopno unést. K tomu mu slouží zvedání stále těžších vah.

Ale nastane okamžik co zná dobře už každý z nás když se dostaneme do takzvaného mrtvého bobu. Náročný silový trénink má velký vliv na šlachy a také na vazy. Tedy je na místa se jednou za čas věnovat zesílení šlach a vazů, pokud chcete dále nabírat objem.

Šlachy a vazy

Šlachy a vazy patří k základním termínem tréninku se zátěží. Pomáhají při extenzí jeden kontrakce svalů. Dobře vyvinuté šlachy jsou výborné elastické, silné jedno jsou schopny vyvinout značnou sílu. Způsobují, že se kost hýbe díky tahové síle, kterou produkují spolu se svaly. Zranění šlach se vyskytují často u lidí užívajících AS. Rychle se u nich zvýší objem svalové hmoty, tedy mají dobrou masu ale slabé šlachy. Právě díky tomu je tento trénink nesmírně moc důležitý a potřebný. Je to způsobeno tím, že šlachy jsou slabší než svaly. Kvůli tomu také dochází k různým natržením svalů a podobně .. Natržení šlach jsou velmi vážné a celkově léčení trvá v průměru kolem roku. Vazy vynikají svou flexibilitou

Šlachy a vazy jsou složeny ze dvou hlavních vláken:

– Kolagen
– Elastin

Kolagen poskytuje sílu a tuhost, zatímco díky elastinu se klouby natahují.

Program

Budování síly ve smyslu i zvětšování svalové hmoty se specializuje na cviky zatěžující v první řadě Nohy, záda, hrudník a ramena. Dřepy, Bench press, mrtvé tahy, přítahy v předklonu jeden tlaky na ramena jsou nejlepšími Příklady cviků, které budují hmotu těchto svalů.

Ve zvláštním tréninku na šlachy a vazy bude velmi záležet na tréninku ve zkráceném pohybu, když bude třeba vyvinout opravdu značnou sílu (150% maxima). Dobrým příkladem je benchpres v silovém stojanu, kde nastavte příčku asi 10 cm nad hrudník. Ruce jsou v plném natažení. Spouštějte činku dolů a opět vytiskněte. Proveďte 6 opak.

Trénink
Pondělí
Mrtvý tah 3×6-10
stahování kladky za hlavu 3×8-12
bicepsový zdvih s jednoručkami 3×6-8

Úterý
bench press 3×8-12
bench press v silovém stojanu ve zkráceném pohybu 3×5
stlačování kladky na triceps 3×8-12
tricepsové extenze po vleže 3×5

Čtvrtek
leg press 2×8-12
dřepy 3×8-12
dřepy (krátké) v silovém stojanu 3×5

Sobota
upažování 3×8-12
tlaky za hlavou s velkou činkou v silovém stojanu (krátké) 3×5
krčení ramen s velkou činkou 3×8-12

Zdroj: http://www.bodybuilding.com/fun/drobson18.htm (5046)