Tělesné typy

Tělesný typ je stanoven geneticky a nedá se změnit ani tréninkem nebo stravou. Ale můžeme změnit Phenotyp, tedy optimistický zevnějšek. Právě toho se dá dosáhnout poctivým trénikem, kvalitní stravou a disciplínou. Někdo je na pohled hubený, svalnatý nebo tlustý. Proto je také těžké stanovit pro netrénujícího člověka tělesný typ. Ve třicátých letech rozdělil William Sheldon ve své dlouholeté studii lidi na tři typy – Mezomorf, Ektomorf a Endomorf. Pro každou skupinu se dá sestavit speciální trénink. Mike Mentzer kdysi říkal, že ze 100 000 lidí existuje 20 lidí s velmi dobrými předpoklady pro kulturistiku a dokážou vyčerpat svůj potenciál.

Mezomorf
Mezomorf
>> široká ramena

>> úzký bok

>> velký hrudní koš

>> velmi svalnatý

>> V-Form, poměr hrudník – ramena

>> nízké ukládání tuku

>> dobrá regenerace

>> dobrý svalový základ

Mezomorf má nejlepší předpoklady pro budování svalové hmoty, nemusí se jenom prosadit v kulturistice, ale třeba v atletice, boxu atd.
Endomorf
Endomorf
>> široká ramena

>> široký bok

>> velký hrudní koš

>> svalnatý

>> mnoho tělesného tuku

>> dobrá regenerace

>> dobrá svalová stavba

Endomorf má vyšší hladinu tuku. Jeho stavba těla spíše dosahuje kulatosti s evolučními základy.
Ektomorf
Ektomorf
>> úzká ramena

>> úzký pas

>> úzký hrudní koš

>> žádný svalový základ

>> žádné zásoby tuku

>> špatná regenerace

>> dlouhé ruce a nohy

Ektomorf je velmi hubený. Jeho stavba těla je úzká a skoro bez svalů. Výhodou bývá, že pokud má dostatečný příjem jídla, tak se nemusí být bát, že by se mu to ukládalo to tuků.

(5034)

Komentáře

  1. Dobry den, mam za ukol zpracovat praci o treninkovem programu, dietetice a zivotosprave pro vytvarovani svalstva a zvyseni telesne hmotnosti pro zeny Ektomorfniho typu.muzete mi poradit ? Velice dekuji, Katerina