Proč se protáhnout

Všechny svaly které mají tendenci k ochabování se aktivním namáháním zkracují. Na druhou stranu je třeba takové svalstvo pravidelně posilovat, aby k jeho ochabování nedocházelo. Způsob posilování si určí každý podle svých možností, schopností a celkové kondice.

Ale na následné celkové protáhnutí posilovaných svalů by neměl zapomínat nikdo. Pevně vytvarované svalstvo sice na pohled vypadá efektně, ale samotným posilováním docílíme pouze toho, že zvýšíme svá rizika na zranění i při zdánlivě běžných činnostech.

Při intenzivním cvičení dochází v našem těle k mnoha změnám, ale ne všechny jsou vždy žádoucí. O vyplavování adrenalinu do krve během cvičení už ví snad každý. Připravuje nás na zvýšenou fyzickou či psychickou zátěž. Naše tělo si tento hormon vyrábí samo v dřeni nadledvinek. Vylučuje jej při stresu nebo strachu, ale také při namáhavé činnosti jakou je i cvičení. Je pro nás užitečný, jelikož pomáhá rozšiřování cév a nebo také urychluje činnost srdce. Adrenalin však není jediná látka, kterou naše tělo při cvičení vylučuje. Už méně příjemné účinky má na nás třebas sůl kyseliny mléčné. Tu vylučují naše svaly jako odpadní látku při delším namáhání a způsobuje nám nepříjemnou bolest. Její vylučování z těla je zdlouhavé, jelikož závisí na přísunu kyslíku do svalů. Jako poslední se nám do těla při zvýšené námaze vyplavuje hormon endorfin. Ríká se mu také hormon štěstí. Vyvolává v nás pocity dobré nálady a co je hlavní, umí tlumit bolest. Při dlouhodobé fyzické zátěži se vylučuje do našeho mozku a způsobí v něm, že se cítíme uvolněnější a zvládneme i silný pocit únavy (takzvaně chytíme druhý dech).

Ať už jsou však látky vylučované při sportu celkově prospěšné či nikoli, nejsou v našem těle běžně v tak velkém množství. A stejně, jako potřebuje naše tělo vnější podnět k tomu, aby se do něj dostaly, můžeme mu i my na oplátku pomoct s jejich opětovným odbouráním. A stačí k tomu málo… po posilovacím cvičení se důkladně protáhnout, zklidnit a uvolnit.

Protahovacích cvičení známe mnoho od jógy, přes cviky z kalanetiky až po nejznámější z nich, strečink.

Avšak i při protahovacím cvičení je dobré se držet pár osvědčených zásad:

 • svaly protahujeme těsně po cvičení, aby nebyly ztuhlé
 • velké svalstvo protahujeme déle než menší
 • při protahování smíme zajít až na hranici bolesti, ale neměla by se překračovat
 • na protahovaný sval zásadně netlačíme
 • nezapomínáme na pravidelné dýchání, pohyb by měl mít největší rozsah při výdechu

Výhody protahování:

 • udržuje správné držení těla
 • zvětšuje rozsah pohybu a snižuje tak riziko zranění při sportu nebo jiné namáhavější činnosti
 • odstranuje bolesti vyplývající z každodenních špatných návyků a v neposlední řadě uklidnuje nejen mysl, ale i posilovacími cviky namožené svalstvo

Autor: Dita

Zdroj foto: http://www.weightlossforall.com

(8695)

Komentáře

 1. Fitness:
  Ano, něco na tom je. Před cvičením je nejlepší si dát pár minut rychlé chůze, kola nebo jiný aerobní aktivity na zahřátí. A pak u těžkých vícekloubových cviků se specialně zahřát na ten pohyb. Např. u mrtvých tahů když chceš cvičit serie po třech s 100 KG tak jeďte třeba pár opáček s osou, pak 5 opakování s 50 KG, 3 opakování s 80 kg a až pak rozjet pracovní serie.

 2. Ahoj, bych se chtěl zeptat, slyšel jsem, že by se člověk měl protahovat pouze po cvičení a před cvičením to prý pouze zvyšuje riziko zranění? Je to pravda?

 3. Ahoj.je mi 37, dá se říci že od svých 15 let průběžně cvičím aspon 2x týdně.Poslední rok , ale mám problém např.lehnout na rovnou zem nebo na lavici , na rozpažování nebo na benč.U lékaře jsem byl páteř mám v pořádku.Je to v oblasti mezi lopatkami a těsně pod nimi asi ztuhlá část páteře.Můžete doporučit nějaké cviky na rozhýbání této části, všude čtu o protahovacích cvičení , ale nikde jsem nenašel názorné cviky.
  Děkuji Míra