Je to jídlo opravdu zdravé?

Po mnoha pokusech jste se odhodlali, že změníte svůj jídelníček. Vždyť když už nemáte pohyb, tak se začnete aspoň zdravě stravovat. Ale je jídlo, které si vybíráte skutečně zdravé? Vy si myslíte, že ano, ale je to tak? Jsou tato jídla opravdu zdravé, nebo se tak jen tváří? Nabízíme vám malý seznam takových jídel.

1. Ovocné džusy. Všichni si myslí, že ovocné šťávy jsou zdravé. A i jsou, ale většinou jen ty, které si připravíte doma. Džusy, které koupíte v supermarketech obsahují přídavky cukru a to ne v malých množstvích, kvůli chuti. Tyto šťávy jsou zbavené dužiny a tím se přichází o mnoho vitamínů a zdraví prospěšných látek. Takže ach chcete mít na snídani 100 procentní přírodní produkt bez cukru, udělejte si ho doma. Výhodou je, že si můžete namixovat ovoce podle chuti.

2. Salát Caesar. Vždyť ano, je to jen salát a je lehký, docela chutný a zelenina je zdravá. Ale co ten dressing? A co ten parmezán?

3. Kečup. Ano kečup. Vyrábí se sice z rajčat, ale přidává se do něj tolik cukru a soli, že ani chudák rajčata s tím nic nezmůžou. A ta barva? Krásná červená. Ve které zemi, prosím vás, má rozmačkaná rajče takovou barvu? V Narnii? Jsou to jen samé barviva.

4. Těstoviny. Těstoviny jsou zdravé, chutné, výživné a dietní jídlo? Tak popřemýšlejte. Většina těstovin se vyrábí z obyčejné bílé mouky, vody a vajec. Vidíte tam snad nějaké vitamíny, zda nebodaj vlákninu? Ne. Jen sacharidy. A s tou správnou omáčkou si připravíte úžasně kalorickou bombu.

5. Sušené ovoce. Celé špatně. Je to sice lepší, jakoby jste se měli nacpávat čokoládou, přesto obsahuje příliš mnoho cukrů. Čerstvé ovoce je pro vás tou správnou volbou.

6. Müsli tyčinky. Müsli tyčinky nejsou zdravé, ani se z nich nehubne. Pravděpodobně z nich ještě více přiberete. Tyto tyčinky mají vysoký glykemický index, takže vám sice dodají energii, ale jen na velmi krátkou dobu. Často obsahují sušené ovoce, kousky čokolády a oříšky. A nezapomínejme na polevu, která se skládá ze ztuženého tuku, cukru a pokud si myslíte, že poleva je jogurtová, obvykle jde jen o jogurtovou aroma.

7. Jogurty. Jogurty obsahují bílkoviny a vápník, ale také velké množství cukru. Některé obsahují fruktózu a sacharózu, nebo i jiná sladidla. Vybírejte si jogurty bez cukru a nejlepší budou pro vás bílé jogurty bez příchuti.

8. Slané dobroty. Artyčoky a olivy jsou skvělé do salátů, ale obsahují velké množství soli. Snažte se limitovat všechno, co je z konzervy. Pokud si chcete udělat chutný salát, využijte různé druhy zeleniny, například okurky, papriku, ředkvičky.

9. Ochucené vody. Všichni víme, že kolové nápoje nejsou zdravé a obsahují velké množství cukrů. Ale ani perlivé vody s příchutí citronu, nebo pomeranče na tom nejsou o mnoho lépe. Zkuste si připravit nápoj doma, stačí, když si do džbánu napustíte vodu, přidejte nakrájený citron, nebo limetku a šup do chladničky. Rovněž můžete do vody přidat nakrájenou okurku.

10. Polystyrénový chlebíček. Vypadá lehce, je celkem chutný, tak co by na něm mohlo být špatné? Tyto chlebíčky mají vysoký glykemický index, čili vás sice zasytí, ale velmi nakrátko a vás už brzy přepadne vlčí hlad. A vy sáhnete po něčem, co nebude nejzdravější. Nejhorší je, že tento chlebíček nesníte nikdy jen jeden. Ani se nenadějete a budete mít v sobě celý balík a pokud to byly i navíc chlebíčky s polevou, tak můžete i přibrat. (2221)